The place of native culture in the intercultural training of pre-service English language teachers: The Turkish case
Hizmet öncesi İngiliz dili öğretmeni adaylarının kültürlerarası eğitiminde kendi ana kültürünün yeri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 556854
  2. Yazar: MUSTAFA KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, hizmet öncesi İngiliz dili öğretmeni adaylarının kültür tanımlamalarını ve kültürel içeriğin, özellikle de Türk kültürüne ait içeriğin İngilizce sınıflarına entegre edilmesiyle ilgili görüşlerini araştırmıştır. Ayrıca, bu çalışma Türkiye'deki hizmet öncesi İngiliz dili öğretmeni adaylarının kültürlerarası eğitiminde Türk kültürünün yerini de incelemiştir. Bu çalışmaya ait veriler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde okuyan 80 son sınıf öğretmen adayına uygulanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Bunun yanında, anketi uygulayan katılımcılar arasından seçilen 10 aday öğretmenle de yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının kültürü durağan şekilde tanımlasa daTürk kültürünün diğer yabancı kültürlerle birlikte İngilizce sınıflarına dahil edilmesine son derece olumlu baktıklarını göstermiştir. Bunun dışında, aday öğretmenlerin İngilizce sınıflarında Türk kültürüne ait unsurların kullanımının öğrencilerin kültürlerarası edinçlerinin gelişimine önemli bir etkisinin olduğunun bilincinde oldukları da ortaya çıkmıştır. Ancak çalışmanın sonuçları hizmet öncesi öğretmen adaylarının istenen düzeyde kültürlerarası edince sahip olmadıklarını göstermiştir. Çünkü, aldıkları bölüm derslerininaday öğretmenlere Türk kültürüne karşı tutum, bilgi, beceri ve farkındalık gibi farklı boyutlarda kültürlerarası bir bakış açısı kazandıramadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu çalışmada aday öğretmenlerin kültürlerarası edinci gelecekteki öğrencilerine aktarmak için gerekli mesleki bilgi ve beceriden yoksun oldukları da ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni olarak daaldıkları bölüm derslerindeöğretmen adaylarının, Türk kültürüne ait unsurların İngilizce sınıflarına entegre edilmesiyle ilgili yeterli düzeyde farkındalık ve deneyim kazanamamış oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explored pre-service English language teachers' definitions of culture and their views about the incorporation of cultural content, in particular Turkish cultural content, into English language classes. The study also examined the place of Turkish culture in the intercultural training of pre-service English language teachers in Turkey. The data for this study were collected through a questionnaire administered to 80 senior pre-service teachers studying in the Department of Foreign Language Education at Middle East Technical University (METU). Semi-structured interviews were also conducted with 10 interviewees who had filled in the questionnaire. The findings of the study indicated that despite their static definitions of culture,pre-service teachers were very positive about integrating Turkish cultural elements into EFL classes together with other cultures. They were also aware of the fact that the presentation of Turkish cultural content in EFL classes had a significant effect on learners' intercultural competence development. However, results also showed that pre-service English language teachers did not attain the desired levels of intercultural competence, since the departmental courses they took did not play a role in giving them an intercultural outlook on Turkish culture from different dimensions (attitude, knowledge, skills and awareness). Furthermore, this study revealed that pre-service teachers also lacked the professional knowledge and skills needed to convey intercultural competence to their“future”learners because these courses did not give them enough chance to gain awareness and experience of integrating Turkish cultural elements into English language classes.