Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK ve ASEM bünyesinde rekreasyonel hizmet sunan spor salonlarında algılanan hizmet kalitesi
The quality of service at sports cenders, giving recreational service, in KOMEK and ASEM , institutions of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 556900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ile; Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK ve ASEM bünyesinde rekreasyonel hizmet sunan spor salonlarında algılanan hizmet kalitesindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma evrenini, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı hizmet gösteren 6 Hanımlar Lokali (ASEM), 5 Kurs ve Spor merkezi (KOMEK) üyesi olan; plates, step-aerobik, fitness gibi sportif kurs branşlarına katılan 334 kadın üye oluşturmaktadır. Sosyo-demografik bilgilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılırken; Algılanan hizmet kalitesinin belirlenmesinde, Lam (2000) tarafından geliştirilen ve Gürbüz (2003) tarafından geçerlilik ve güvenirliği Türkiye için yapılmış olan, (SQAS-T)“Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapılarak, varyans ve homojenlikleri test edilmiştir. Bu çalışma için Combach Alpha değeri; personel boyutunda 856, program boyutunda 865, soyunma odaları boyutunda 851 ve tesis boyutunda ise 916 olarak tespit edilmiştir. Verilerin varyans ve homojenlikleri test edilmiş, homojenlik testi sonrası analizler için uygun test teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the variation of the quality of service that is perceived at sports centers,giving recreationa service, in KOMEK and ASEM, institutions of Konya Metropolitan Municipality. Study zone consists of 334 female members of 6 ASEM (Clup for women), 5 sports centers (KOMEK) and these members join clubs such as plates, step, aerobics, fitness,e.t.c. A personal information form, which has been created by the researcher herself, is used to qet socio-demographic information of the members. SQAS-T“ Turkish version of The service Quality Assesments Scale”which has been improved by Lam (2000) and Gürbüz (2003), is used to determine the quality of perceived service. The data that has been taken, statistically tested and also checked its variety and homogeneity. Combach Alpha nominal for this study: for need and expectation: 813, for staff:856, for programme: 865, for changing rooms: 851 and for facitily : 916 . The variety and homogeneity of the data has been tested and suitable test techniques have been used for analysis. Significant changes have been determined depending on the members' economical, educational situations, and their membership period, the time they use the center weekly and daily. Considering this data, it can be said that the quality of service that is taken, is below the members' expectation. Keywords; Free Time, Recreation, Service, Service Quality