Bir sosyal belediyecilik uygulaması olarak KOMEK: Kursiyerlerin algılarına yönelik bir değerlendirme
KOMEK as a social municipal practice: An evaluation on the perceptions of the trainees
- Tez No: 767484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN UÇAR KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sosyal belediyecilikte KOMEK'lerin rolünü araştırmaktır. Bu çerçevede çalışmada KOMEKte yer alan kursiyerlerin algılarına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırma verileri hem anket hem mülakat yoluyla elde edilmiş ve sayısal veriler istatistiksel yöntemlerle, sözel veriler ise betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın kursiyerlere ilişkin evrenini 2021-2022 Güz Dönemi'nde Konya ilinin Karatay, Selçuklu ve Meram ilçelerinde düzenlenen KOMEK kurslarına katılan kişiler; yöneticilere yönelik evrenini ise ilgili KOMEKlerde görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, KOMEK çalışanlarının verimli şekilde eğitim verdiklerine, KOMEK'in kursiyerlerin beklentilerini yeterli düzeyde karşıladığına ve KOMEK'in sosyal belediyeciliğe önemli katkılarının olduğuna yönelik algılarının“yüksek”; KOMEK'in kursiyerlere sağladığı bireysel faydalara, KOMEK kurslarının verimli olduğuna ve KOMEK'in toplumsal açıdan da birtakım faydalarının bulunduğuna yönelik algılarının“iyi”seviyede olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların, KOMEK kurslarının sosyal belediyecilikteki rolüne yönelik algı düzeylerini ifade eden alt boyutları oluşturan; KOMEK'in kursiyerlere sağladığı bireysel faydalara, KOMEK'in sosyal belediyeciliğe katkılarına, KOMEK'in toplumsal faydalarına, KOMEK'in kursiyerlerin beklentilerini karşılamasına, KOMEK kurslarının verimliliğine, KOMEK çalışanlarının verimliliğine ve uzaktan eğitimin etkinliğine yönelik algıların cinsiyete, aylık gelire ve ikamet edilen ilçeye göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmadığı, ancak, KOMEK'in kursiyerlere sağladığı bireysel faydalara ilişkin algıların yaşa ve meslek grubuna; KOMEK'in sosyal belediyeciliğe katkılarına, KOMEK kurslarının verimliliğine ve uzaktan eğitimin etkinliğine ilişkin algıların ise eğitim düzeyine göre anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the role of KOMEKs in social municipality. In this context, a study was conducted on the perceptions of the trainees in KOMEK. Research data were obtained through both questionnaire and interview, and numerical data were analyzed with statistical methods, and verbal data were analyzed descriptively. The population of the research regarding the trainees is the people who attended KOMEK courses held in Karatay, Selçuklu and Meram districts of Konya province in the Fall Term of 2021-2022; The universe for managers consists of managers working in the relevant KOMEKs. As a result of the research, the perceptions of KOMEK employees that they provide training efficiently, that KOMEK meets the expectations of the trainees adequately, and that KOMEK contributes significantly to social municipality are“high”; It has been determined that the perceptions of KOMEK's individual benefits to the trainees, that KOMEK courses are efficient and that KOMEK has some social benefits are at a“good”level. The sub-dimensions that express the perception levels of the participants about the role of KOMEK courses in social municipality; The perceptions of KOMEK's individual benefits to the trainees, KOMEK's contributions to social municipality, KOMEK's social benefits, KOMEK's meeting the expectations of the trainees, the efficiency of KOMEK courses, the efficiency of KOMEK employees and the effectiveness of distance education are based on gender, monthly income and the county of residence. However, the perceptions regarding the individual benefits KOMEK provides to the trainees by age and occupation group; It has been determined that the perceptions of KOMEK's contributions to social municipality, the efficiency of KOMEK courses and the effectiveness of distance education differ significantly according to education level.