MASW ve MAM verilerinin değerlendirilmesi ve sondaj verileri ile karşılaştırılması
Evaluation of MASW, MAM data and comparison with drill data
- Tez No: 556943
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, sismik kırılma ve yüzey dalgası çalışmalarının sondaj verileriyle birlikte değerlendirilerek en doğru sonuca ulaşmak hedeflenmiştir. Tezde kullanılan tüm veriler, Kocaeli ilinde yapılmış zemin ve temel etüd çalışmasından alınmıştır. Tek bir jeofizik yöntem yeraltı modellemede veya herhangi bir yeraltı problem çözümünde yeterli sonuç veremeyeceğinden, ek olarak başka jeofizik yöntemlerle de desteklenmelidir. Jeofizik yöntemler arasından daha derinden bilgi verebilmesi sebebiyle öncelikle MAM aranmış, sonuç alınamayan durumlarda ise MasW kullanılmıştır. Yüzey dalgası değerlendirme teknikleri modelleme üzerine kurgulanmış olduğundan dolayı, bu modellemeyi yapabilmek için elimizde referans değerleri olması gerekmektedir. Referans değer olarak sondajlardan elde edilen veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reach the most accurate results by evaluating the seismic refraction and surface wave studies together with the drilling data. All datas used in the thesis, taken from the ground and basic etude studies at Kocaeli city. Because of the one geophysical method can't give enough result by itself, It must be supported by other geophysical methods. Among the geophysical methods, primarily have searched MAM because of the provided deeper information. In the situations that can't get results MasW is used. Because of the Surface wave evaluation techniques fictionalise on modeling. To do this modeling we need to have reference values. As a reference value; datas obtained from drillings are used.