Spelling development in Turkish: Phonological encoding and rapid naming skills in first and second graders
Türkçe'de yazım gelişimi: 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin fonolojik kodlama ve hızlı otomatik isimlendirme becerileri
- Tez No: 556953
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA HAZNEDAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 1. ve 2. sınıf çocuklardaki Türkçe yazım gelişimini araştırmaktadır. Kelime yazma ve okuma becerilerinin öngöstergelerini ve bu beceriler arasındaki gelişimsel ilişkiyi araştırmak için dizayn edilmiştir. Özellikle, fonolojik kodlama (FK) ve hızlı otomatik isimlendirme (HOTI) becerilerinin okuma ve yazmadaki rolünü incelemektedir. Ayrıca, çocukların kelime ve metin yazma testlerindeki yazım hataları farklı test türleri (kopyalama ve dikte) açısından incelenmiştir. Çalışmaya toplamda 1. ve 2. sınıfa devam eden 71 öğrenci katılmıştır. Bir grup test aracılığıyla veri toplanmış ve hem nicel hem nitel olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin FK becerilerinde önemli bir fark olmadığını, buna rağmen 2. sınıf öğrencilerinin HOTI ve kelime okuma testlerinde oldukça başarılı olduklarını göstermiştir. Regresyon sonuçları, Türkçe'de FK'nın yazma becerilerini önemli ölçüde yordadığını, HOTI'nin ise okuma becerilerinin önemli bir göstergesi olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, FK, 1. sınıftaki öğrencilerin kelime okuma becerisini önemli ölçüde etkilemediği halde, 2. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Yazım hatalarının analizi, test türüne bağlı olarak hata örüntülerinin çeşitlendiğini, fakat sınıf düzeyi açısından önemli bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study explored spelling development of Turkish- speaking children in grades 1 and 2. It was designed to investigate the predictors of word spelling and reading skills and the developmental relationship between spelling and reading abilities. In particular, the role of phonological encoding (PE) skills and rapid automatized naming (RAN) in reading and spelling was examined. Besides, children's spelling errors in word and text level were investigated in terms of different task modality (copying vs. dictation). A total of 71 students attending Grade 1 and 2 participated in the study. Data were gathered through a battery of tests and analyzed both quantitatively and qualitatively. The results indicated that there was no significant difference between the performance of the first and second graders in PE and word spelling skills although the second graders performed significantly better in RAN and word reading tests. In addition, multiple regression analyses showed that PE was a significant predictor of spelling skills while RAN was a strong predictor of reading skills in Turkish. Besides, PE significantly contributed to the reading skills of the second graders while it did not account for significant amounts of variance in word reading ability of the first graders. The findings of the qualitative analysis of spelling errors showed a variety of error patterns across task modalities, however, they were found not to be significantly different across Grade 1 and 2.