Hazır gıda ürünlerinde ambalaj fonksiyonlarının tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of packaging functions on ready decisions of consumers in ready food products
- Tez No: 556959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde tüketiciler alışveriş esnasında çok fazla ürün çeşidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle tüketiciler tercih yaparken birçok kriteri değerlendirerek karar vermektedirler. Piyasa şartları, firmaların rekabetçi stratejileri, tüketicilerin sağlıklı ve hijyenik ürün tüketme konusunda artan bilinci nedeniyle ambalaj özellikle gıda sektöründe tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen önemli parametrelerden biri haline gelmiştir. Araştırma esnasında öncelikle detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ambalaj kavramı ile ilgili temel ve teknik konulara, ambalajın fonksiyonları ve tasarımı ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise tüketici davranışları ve satın alma kararları üzerinde ambalajın önemi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın metodoloji kısmına yer verilmiş olup tüketiciler üzerinde uygulanan anket ile ambalaj özelliklerinin hazır gıda ürünlerinde tüketicilerin satın alma eğilimlerini nasıl etkilediği üzerinde inceleme yapılmıştır. Son olarak da çıkan sonuçlar ışığında sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, consumers are confronted with a lot of products during shopping. For this reason, consumers make decisions by evaluating many criteria. The market conditions, the competitive strategies of the companies, the increasing consciousness of consumers about the consumption of healthy and hygienic products, especially one of the important parameters affecting the purchasing decisions of consumers in the food sector is the packaging. A detailed literature survey was conducted during the research. The study consists of three parts. In the first chapter, the basic and technical issues related to the concept of packaging, general information about the functions and design of the packaging are given. The second part discusses the importance of packaging on consumer behavior and purchasing decisions. In the third part, the methodology part of the research is given and an analysis of how consumers 'buying tendencies affect the consumers' consumer goods and their characteristics. Finally, the results and suggestions are given.