Ortaokul öğrencilerinin nükleer enerji hakkındaki kavramsal yapıları
Secondary school students' conceptual frameworks about nuclear energy
- Tez No: 556958
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada ortaokul öğrencilerinin Sosyobilimsel Konu olan“Nükleer Enerji ”hakkında sahip oldukları kavramsal yapıları, serbest kelime çağrışım testi ile belirlenmek amaçlanmıştır. Bu araştırmada; nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında VAN ilinin Gürpınar ilçesinde eğitim gören 249 ortaokul öğrencisinden oluşmuştur. Araştırmada kullanılan Serbest kelime çağrışım testinde“Nükleer enerji”kavramı verildi ve çağrışım yaptırıldı. Çağrışımlar kelime ilişkilendirme testi tekniği ile analiz edildi. Çağrışımlar benzerlik ve farklılıklarına göre kategorize edildi. Yapılan analiz sonucunda ortaokul öğrencilerinin Sosyobilimsel konu olan“Nükleer Enerji”kavramının 8 kategori altında toplandığı görüldü. Araştırma sonucunda; oluşan kategorilerden özellikle Nükleer Enerjinin Dezavantajları ve Nükleer Enerjinin Avantajları hakkında zihinlerinde çağrışan kavramların fazlaca olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin“Nükleer Enerji”hakkındaki kavramsal yapılarının geniş olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öneri olarak; bu araştırma çalışma grubu değiştirilerek ya da tartışma etkinliklerinin öğrenmeye etkisine bakmak için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to identify conceptual structures of secondary school students about '' Nuclear Energy'' which is a Socio-scientific issue by free word association test. This research has 249 middle school students who study in Gürpınar county of Van province in 2018-2019 educational year. The concept of ''Nuclear Energy '' was given and associated in the free word association test. Associations was analyzed by the words association test technique. Associations was categorized according to their differences and similarities. As a result of the analysis, it was observed that the secondary school students gathered '' Nuclear Energy '' which is Socio-scientific issue under 8 category. At the end of the research, it has been concluded that they have a lot of notions in their mind about the categories, especially Advantages of Nuclear Energy and Disadvantages of Nuclear Energy. In conclusion, it was understood that the students has a wide conceptual structure about '' Nuclear Energy''. As a suggestion, this research can be used changing working group or to see the effects of discussion activities on learning.