Toplum ruh sağlığı merkezinden hizmet alan şizofreni hastalarına bakım veren aile üyelerinin duygu dışavurumlarının değerlendirilmesi
The evalation of expressed emotions of the family members caring for the schizophrenia patients having service from community mental health service
  1. Tez No: 556962
  2. Yazar: YASEMİN DANIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, toplum ruh sağlığı merkezinden hizmet alan şizofreni hastalarına bakım veren aile bireylerinin duygu dışavurumlarını değerlendirmektir. Araştırma Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde 17.12.2018– 01. 02. 2019 tarihleri arasında, şizofreni (DSM-4 tanı sistemine göre) tanılı hastalara birincil bakım vermekte olan 54' ü kadın, 53' ü erkek toplam 107 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Veriler araştırmanın amacı doğrultusunda, yazılı onay alınarak hastaya bakım veren aile üyelerinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; hasta ve yakınlarının sosyo-demografik özelliklerini öğrenmek amacıyla Bilgi Toplama Formu ve“Duygu Dışavurum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada hastaneye çoklu yatışı olan hastalara bakım veren kişilerin duygu dışavurumu ölçek puanının, hastaneye hiç yatışı olmayan hastalara bakım veren kişilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the expressed emotions of the family members who care for the schizophrenic patients under treatment in the community mental health centers. The study was conducted between December 17, 2018 and February 2, 2019 in the Community Mental Health Center affiliated to Sakarya Tranining and Research Hospital. Face-to-face interview method was employed in the study. A total of 107 people (54 female, 53 male) who were primary caretaker of patients diagnosed with schizophrenia (according to DSM-4 classification system) were interviewed. The data were collected from the family members giving care for the patients after giving consent in writing.“Expressed Emotion Scale”and Information Collecting Form were employed in the study as the data collection tools in order to gather information about the socio-demographic characteristics of patients and their caretakers.