Üniversite öğrencilerinin psikolojik ihtiyaçları, erken dönem uyumsuz şemalarının sosyal kaygılarını yordaması
University students' psychological needs, early maladaptive schemas' prediction of their social anxieties
- Tez No: 556961
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin psikolojik ihtiyaçları, erken dönem uyumsuz şemalarının sosyal kaygılarını yordaması incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre üniversite öğrencilerinin erken dönem uyumsuz şemaların tehditler karşısında dayanıksızlık, karamsarlık, duygusal yoksunluk, başarısızlık, sosyal izolayon / güvensizlik, duyguları bastırma, onay arayıcılık, iç içe geçme, terk edilme, cezalandırılma ve kusurluluk boyutlarında sosyal kaygının sosyal kaçınma, eleştirilme kaygısı ve değersizlik duygusu alt boyutlarıyla orta düzeyde pozitif yönde ilişkili olduğu, yetersiz özdenetim boyutunun sosyal kaygının sosyal kaçınma, eleştirilme kaygısı ve değersizlik duygusu alt boyutları ile pozitif yönde düşük düzeyde ilişkili olduğu; kendini feda alt boyutunun sosyal kaygının eleştirilme kaygısı alt boyutunu pozitif yönde orta düzeyde; sosyal kaçınma ve değersizlik alt boyutu ile pozitif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin psikolojik ihtiyaçlarının başarı ve ilişki alt boyutunun sosyal kaygının sosyal kaçınma ve değersizlik duygusu boyutlarını negatif yönde yordadığı; özerklik alt boyutunun sosyal kaygının sosyal kaçınma boyutunu negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Başatlık alt boyutunun sosyal kaygının sosyal kaçınma alt boyutu ile negatif yönde orta düzeyde ilişki bulunduğu; eleştirilme kaygısı ve değersizlik duygusu alt boyutunu negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prediction of university students' Psychological Needs, Early Maladaptive Schemas on their social anxieties were examined. According to the results of the research, it was inferred that Early Maladaptive Schemas among university students vulnerability to harm, pessimism, emotional deprivation, failure, social isolation/mistrust, emotional inhibition, approval-seeking/recognition-seeking, enmeshment/dependence, abandonment, punitiveness and defectiveness dimensions are positively (medium-level) associated with social closeness, enosiophobia, a feeling of insignificance sub-dimensions of social anxiety ; entitlement/insufficient self-control dimension is positively (low-level) associated with social closeness, enosiophobia, a feeling of insignificance sub-dimensions of social anxiety ; self- sacrifice sub-dimension is positively (medium-level) associated with enosiophobia sub-dimension of social anxiety and with social closeness and a feeling of insignificance. It was found out that of psychological needs among university students success and relationship sub-dimension negatively predicts social closeness and a feeling of insignificance dimensions. It was also found out that dominance sub-dimension is negatively (medium-level) associated with social closeness sub-dimension; it negatively predicts enosiophobia and a feeling of insignificance sub-dimension.