Bir toplum ruh sağlığı merkezinden hizmet alan şizofreni hastalarının hizmet alma sürelerinin hastalar ve bakım verenleri üzerindeki etkileri
The effects of following up time of community mental health center in schizophrenia patients and their caregivers
  1. Tez No: 652921
  2. Yazar: BURHAN İŞERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT, DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın amacı doğrultusunda; şizofreni hastalarının Toplum Ruh Sağlığı Merkezinden (TRSM) hizmet alma sürelerinin; içgörü, işlevsellik, yaşam kalitesi, ilaç uyumu ve intihar düşüncelerine etkisini ve bakım verenlerinin, TRSM'den hizmet alma sürelerinin depresyon, anksiyete, bakım veren yükü ve yaşam kaliteleri üzerinde etkisi incelendi. Araştırmanın örneklemini TRSM'de takip edilen 170 hasta ve hasta yakını oluşturdu. Şizofreni hastalarının verileri bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF), Bilişsel İçgörü Ölçeği, Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği, Klinik Global İzlenim Ölçeği, İlaç Tutum Envanteri, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği, bakım verenlerin verileri ise Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Zarit Bakım Veren Yükü Ölçeği ve WHOQOL-BREF ile Ağustos 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında toplandı. Elde edilen veriler SPSS ortamında, korelasyon ve regresyon testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of following up time in schizophrenia patients' on their insight, functionality, quality of life, drug compliance and suicidal thoughts and their caregivers' depression, anxiety, caregiver burden, and quality of level who received treatment in Community Mental Health Center (CMHC). The sample consisted of 170 patients and their caregivers. The patient data were collected with information form, The World Health Organization Quality of Life Short (WHOQOL-BREF), Cognitive Insight Scale, Functional Recovery Scale in Schizophrenia Patients, Clinical Global Impression Scale, Drug Attitude Inventory, Beck Suicide Thought Scale, Brief Psychiatric Rating Scale, and the caregivers' data were collected with Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Zarit Caregiver Burden Scale and WHOQOL-BREF between the August 2019 and April 2020. The data were analyzed by correlation and regression tests in SPSS.