Öğretmenlerin sosyal ağları kullanım amaçlarının incelenmesi: Suluova örneği
The investigations of teachers' usage purposes of social networks: Suluova samples
  1. Tez No: 556964
  2. Yazar: BEDİA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin sosyal ağları kullanım amaçlarını belirlemektir. Bu amaç ve alt amaçlar doğrultusunda öğretmenlerin demografik özellikleri ile internet ve sosyal medya kullanım durumları arasındaki ilişki analiz edilmiş; öğretmenlerin sosyal ağları kullanım amaçlarının, öğretmenlerin demografik özellikleri, internet kullanım durumları ve sosyal medya kullanım durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Amasya ilinin Suluova ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarının farklı branş ve kademelerinde görev yapmakta olan 254 kadın 237 erkek olmak üzere 491 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri tercih edilmiş ve betimsel tarama modelinden yararlanılmıştır. Verilerin toplanılmasında iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümde Usluel, Demir ve Çınar (2014) tarafından geliştirilen“Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin sosyal ağları, en fazla“işbirliği”en az“iletişimi başlatma”amaçlarıyla kullandıkları belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularında öğretmenlerin sosyal ağları kullanma amaçları açısından çeşitli değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiş olup, araştırma sonucunda araştırma alanına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to state the aims of teacher's social networks. For these purposes and sub-objectives, the relationship between demographic characteristics of teachers and internet and social media usage stuations has been analyzed; whether teacher's social networks usage purpose differ according to the teacher's demographic features, their internet usage situations and their social media usage situations, has been stated. In 2017-2018 Education Year, the sample of the reseach is composed of 491 teachers (254 women, 237 men) who work in different branches and departments of the public school which are affiliated to the Ministry of National Education in Suluova, Amasya. In this study, quantitative research methods were preferred and descriptive browsing methods were used. In the process of gathering data, a survey has been used that is composed of two parts. In the first part,“Personal Information Form”which has been developed by the researcher, in the second part,“Scale of Use of Social Network”which has been developed by Usluel, Demir ve Çınar (2014) has been ranked. In the analysis of data, SPSS 24.0 statistics program has been used. In the result of analysis of data, teachers uses the social networks mostly for cooperation they use social networks“least”for the initating of communication. In the findings of the research, significant differences, between the various variables in terms of the purpose of using teacher's social network, has been detected, as the result of the research some recommendations have been made for the research field.