İki-dokuz yaş arası çocuk sahibi olan ailelerin babalık algıları üzerine bir inceleme: Sakarya ili örneği
A study on the perception of paternity of families withchildren aged between two and nine: An example of Sakarya province
  1. Tez No: 556965
  2. Yazar: ELİF TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ATİLA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İki ile dokuz yaş arasında çocuk sahibi olan ebeveynlerin, babalık algısını incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, ağırlıklı olarak erkeklik ve babalık üzerine araştırmalar yapılmış, bu alandaki kuramsal açıklama ve yaklaşımlar incelenmiştir. Aile, annelik, kadınlık, erkeklik ve babalık kavramlarına feminist çerçeveden bakmayı hedefleyen bu çalışmada, toplumsal cinsiyetin inşa süreci ve toplumsal cinsiyet rolleri de eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Babaların ve annelerin, babalık kültür ve algısına bakış açısı, ebeveynlerin annelik ve babalığa yükledikleri anlam, babalık davranışlarının karı-koca ilişkisine etkileri, ebeveynlerin çocukluk dönemlerinde kendi babalarıyla ilişkileri, babaların, babalık algıları ile davranışları arasındaki farklar ve ev içi katılım ve çocuk bakımına katkı vermedeki rolleri gibi farklı konularda hazırlanan sorular çerçevesinde ebeveynlerle yüz yüze mülakatlar yapılmıştır. Sakarya ili merkez ve ilçelerde yaşayan 30 bireysel katılımcı (15 ebeveyn) ile yapılan mülakatlardan elde edilen bulgular, betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmış, bu bulgular söylem analizi yöntemi ile ve fenomenolojik yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma bulguları, genel olarak, ebeveynlerin toplumsal cinsiyet kalıplarında, bu kalıplara uygun rollerinde ve çalışmanın ana konusu olarak, erkeklerin babalık davranışlarında, çok büyük ve keskin değişimlerden bahsedilemeyeceğini göstermektedir. Tam bu noktada, kültür ve algı ile yaşam pratikleri arasındaki fark karşımıza çıkmakta ve değişen babalık algısı ile kısmen de olsa değişmeyen babalık davranışlarından bahsetme gerekliliği doğmaktadır. Araştırma sonuçları, son yıllarda gerek toplumsal yaşamda gerekse iletişim ve teknoloji alanında ortaya çıkan hızlı toplumsal değişimlerin, babalık kültürüne etki ettiği sonucuna ulaşmakla beraber, aynı hızda bir etkinin babalık davranışlarında görülmediğini göstermektedir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, annelerin de babalar kadar, geleneksel cinsiyet rollerine sadık kaldığını gösterirken, babalık kültüründe kendini gösteren ve eğitim, teknoloji, kök aile gibi unsurlar tarafından desteklenen bu dönüşümün, babalık davranışlarında da zaman içinde görünür olacağını ve babalık davranışlarının toplumsal değişime paralel biçimde farklılaşacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the perception of paternity of parents who have hildren between the ages of two and nine. In this study, which purpose to look at the concepts of family, motherhood, femininity, masculinity and paternity from a feminist perspective, the gender-building process and gender roles are also analyzed from a critical point of view. The perspective of fathers and mothers on the culture and perception of fatherhood, the meaning of the parents on maternity and fatherhood, the effects of paternity behaviors on the husband and wife relationship, the relationships between their fathers in childhood, the differences between fathers, their paternity perceptions and their behaviors and their contribution to domestic participation and child care. Face to face interviews were conducted with the parents within the framework of the questions prepared on different subjects such as roles. The findings obtained from the interviews with 30 individual participants (15 parents) living in the center and districts of Sakarya province were interpreted by descriptive analysis method and these findings were examined with discourse analysis method and phenomenological approach. Results of research show that, in general, we can not speak of very large and sharp changes in gender patterns, appropriate roles of these patterns and the main subject of the study, in the paternity of men. At this point, we see the difference between culture and perception and life practices, and there is a need to talk about the changing paternity perception and, at least in part, the fatherhood behaviors that do not change. The results of this research indicate that the rapid social changes in the social life and communication and technology affect the paternity culture. The data obtained from the study show that mothers, as well as the fathers, have remained faithful to the traditional gender roles, and that this transformation, which is reflected in the culture of fatherhood and is supported by elements such as education, technology and root family, will be visible in time in the paternity behaviors and the paternity behaviors are parallel to the social change. suggest differentiation.