Regional economic effects of refugees: Turkish case
Mültecilerin bölgesel ekonomik etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 556978
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Suriye'deki çatışmalar 2011 yılında başladı ve olaylar diğer ülkelere dönük büyük bir göç ile sonuçlandı. Türkiye, yaklaşık 3,6 milyon kişiyle, dünyadaki en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu yüksek sayıda mülteci girişi Türkiye'yi birçok yönden etkiledi ve bu çalışma bu olayın ekonomik yönüne odaklanmayı hedefliyor. Göç hareketinin ilk aşamasında mülteciler Suriye'ye yakın bölgelerde kalmayı tercih ediyorlardı. Alınan insan sayısı, yaşadıkları bölgelere ve şehirlere göre çok büyük olduğu için, girişin özellikle istihdam oranları, ekonomik tercihler, fiyat seviyeleri ve dış ticaret üzerinde bazı ekonomik sonuçları oldu. İktisat teorisinde fiyat düzeyi, istihdam ve dış ticaret, ekonomik büyüme için önemli faktörlerdir. Bu nedenle, bu çalışma, mültecilerin yoğun olarak yerleştiği bölgelerde mültecilerin Türkiye'nin bölgesel ekonomisi üzerindeki etkileri hakkında fikir sahibi olmak için bu parametrelerdeki değişikliklerle ilgilidir. Ampirik analizde Farkların Farkı tahmin metodolojisi kullanılmıştır. Tahmin sonuçlarına göre, mültecilerin enflasyonist etkilerinin kira fiyatları için istatistiksel olarak anlamlı olduğu, ancak diğer temel tüketim malları için anlamlı olmadığı bulunmuştur. Bu tahminin istihdam sonuçları, mültecilerin“yerlilerin istihdamı üzerindeki etkisinin”olumsuz olduğunu göstermektedir. Sonuçların dış ticaret yönünün sadece ihracatta olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The conflicts in Syria started at year 2011 and series of events resulted with a massive amount of people to migrate some other countries. Turkey hosts the highest number of Syrian refugees in the World, about 3.6 million people. This high number of refugee inflow has affected Turkey in many ways and this study aims to focus on the economic aspect of this incident. At the first phase of the movement, refugees were preferring to stay within regions that are close to Syria. Since the amount of people that has been intake was massive compared to the regions and cities they had settled, the inflow had some economic consequences particularly on employment rates, preferences, price levels and foreign trade. In the economic theory price level, employment and foreign trade are prominent factors for economic growth. Therefore, this study is concerning the changes in these parameters to have an opinion about the effects of refugees on the regional economy of Turkey at the regions where refugees are concentratedly settled. In the empirical analysis Difference-in-Differences estimation methodology has been used. According to the estimation results, inflationary effects of refugees have been found to be statistically significant for rental prices but not for other concerned fundamental consumption goods. Employment results of the estimation suggest that the refugees' effect is negative on the natives' employment. The foreign trade aspect of the results has been found to be positive only on export.