Gülbahçe fayı ve çevresinin jeodinamik yapısının irdelenmesi
Examination of geodynamic structure of Gülbahçe fault and its surroundings
  1. Tez No: 556999
  2. Yazar: BARIŞ CAN MALALİÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dokuz Eylül Üniversitesi 2018.KB.FEN.010 no'lu Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmada, Gülbahçe fayı ve çevresinin jeodinamik yapısı incelenmiştir. Proje kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmarında, bölgedeki tektonik ve kinematik yapıyı incelemek için gravite ve manyetik ölçümler, dinamik süreci ve buna bağlı olarakta stres-deformasyon ilişkisini incelemek için GPS (Küresel Konum Belirleme Sistemi) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen gravite verilerine trend analizi, tilt açısı ve normalize tam gradyan yöntemleri, manyetik verilere trend analizi ve Euler dekonvolüsyon yöntemi, GPS verilerine ise 2 boyutlu deformasyon analizi uygulanmıştır. Ölçülen gravite anomalilerinden hesaplanan Bouguer gravite değerlerine uygulanan yöntem sonuçlarına göre, Gülbahçe fayı ve çevresinde K-G doğrultusu boyunca düşük genlikli gravite anomalilerin varlığı izlenmektedir. Yapılan manyetik ölçümlerden elde edilen verilerde ise bölgenin genelinde baskın olarak negatif genlikli anomaliler gözlenmektedir. Deformasyon analizi çalışmalarında, bölgenin kuzey tarafında deformasyon daha yüksek değerler vermektedir. Ayrıca uygulanan tüm yöntemlere ait sonuçlar birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which investigated the geodynamic structure of Gulbahce fault and its surroundings, was conducted within the scope of Dokuz Eylül University Scientific Research Project No. 2018.KB.FEN.010. In the field study performed, gravity and magnetic measurements to examine the tectonic and kinematic structure in the region, GPS (Global Positioning System) measurements to examine the dynamic process and the stress-deformation relationship from the dynamic process. Using these measured data, tilt angle and normalized full gradient methods were applied to gravity data, Euler deconvolution method was applied to magnetic data and 2 dimensional deformation analysis was applied to GPS data. According to the results of the Bouguer gravity anomalies calculated from the measured gravity values, low amplitude gravity anomalies are observed along the K-G direction in the Gulbahce fault and its surroundings. In the data obtained from magnetic measurements, anomalies with predominantly negative amplitudes are observed throughout the region. In deformation analysis, deformation on the northern side of the region gives higher values. In addition, the results of all applied methods were examined together.