Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde bazı biyolojik özelliklerinin ve mineral madde alımının nematoda dayanıklı anaçlar ile etkilenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 15930
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN İLTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
127 - ÖZET Araştırma, standart ve nematoda dayanıklı bazı Amerikan asma anaçlarının Yuvarlak Çekirdeksiz üzüm çeşidinin biyolojik özellikleri ile mineral madde alımına etkilerini ortaya koyma amacı ile 1986 - 1987 yıllarında Manisa Merkez İlçesi ne bağlı Horozköy, Harmandalı ve Gülbahçe ile Turgutlu İlçe sinde kurulu dört deneme bağında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre, kurulmuş bağlarda, Ramsey, Dogridge Harmony, 1616 ve 1613 anaçları dört bağda da denemeye alınırken bunlara ilave olarak 110 R Horozköy, Gülbahçe ve Harman dalı 'da; SO 4 vel40 Ru Gülbahçe ve Harmandalı 'da; 99 R Horoz köy ve Turgutlu'da; Lot ve aşısız Yuvarlak Çekirdekiz yalnız Turgutlu'da yer almıştır. Horozköy ve Turgutlu'da 1979, diğer iki bağda ise 1983 yılında anaçların üzerine Yuvarlak Çekir deksiz üzüm çeşidi aşılanmıştır. Deneme bağlarında toprak bünyesi, Turgutlu ve Gülbahçe 'de kumlu-tmlı, Harmandalı 'da killi-tınlı, Horozköy 'de ise tınlı olarak belirlenmiştir. Toprakların tümü, pH değeri açısından nötr, hümüsçe fakir, tuzdan ari, azot ve fosforca fakir olarak nitelendirilmiştir. Kalsiyum ve potasyum açısından yeterlilik gösteren topraklar, magnezyumca Turgutlu ve Horozköy 'de yeter siz, diğer iki bağda ise yeterli olarak bulunmuştur. Anaçların üzerlerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksizlerin vegetatif gelişmeleri üzerine etkileri önemli olmuştur. En yüksek çubuk verim (kg/omca) değerleri, dört bağın ortalaması- 128 - olarak, Ramsey üzerine aşılılarda saptanmıştır. Gülbahçe ve Harmandalı 'da ise bu açıdan yer, yıl, yer x yıl ve anaç etkilerinin istatistiki düzeyde önemli olduğu belirlenmiştir. Başlarda verim ökelerinden olan salkım sayısı, ortalama salkım ağırlığı; salkımdaki tane sayısı ve ortalama tane ağırlığı üzerinde anaçların etkisi başlara göre farklılık göstermiştir. Denemede yer alan tüm anaçlar içinde Ramsey, her iki yıl ve dört lokasyonda da verim (kg/omca) değeri en yüksek anaç olmuştur. Hasat edilen üzüm meyvelerinde kaliteyi ve olgunluk düzeyini belirleyen kriterlerden, toplam suda erir kuru madde (TSKM) (%) değeri açısından anaçların etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Titre edilebilir asitlik değeri açısından, anaçlardan sadece Ramsey ve 1616'nın deneme bağlarına göre farklılık gösterdiği diğer anaçların ise farksız olduğu gözlenmiştir. Erken olgunlaşmayı ifade eden olgunluk indisi (TSKM asitlik) değerleri en yüksek Ramsey üzerine aşılı asmalarda olmuştur. Turgutlu ve Horozköy 'deki deneme bağlarından ben düşme devresinde alınan ve aya ve sap olarak ayrı ayrı Tariş -ARGE laboratuvarmda analiz edilen yaprak örneklerine ait sonuçlar toprak analizi sonucu elde edilen bulguları ve literatürde bildirilen görüşleri destekler niteliktedir.Aya ve sap-N kap samları açısından genelde bağlar arasındaki farklılık yanında anaçlar arasında ve aşılı ile aşısızlar arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Fosfor açısından be-129 - lirlenen değerler, yetersiz bir durumu ortaya koymaktadır.Her iki bağda da anaçların ve aşının etkisi istatistiki olarak farksız olmuştur. Anaçların üzerlerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksiz' in yaprak - K kapsamına etkileri önemli olmuş ve 110 R üzerine aşılı asmalarda her iki bağda da en yüksek K değerleri saptanmıştır. Yaprak aya ve sap - Ca kapsamları açısından anaçlar arasındaki fark % 1 düzeyde önemli bulunmuştur. Kirece dayanıklılık ile yaprakta düşük Ca değerleri paralellik göstermiştir.Yaprakların Fe dışında, Mg, Na, Mn, Cu kapsamları yönünden de anaçların etkilerinin önemli düzeyde farklı olduğu dikkati çekmiştir. Bitki besin maddelerinin karşılıklı etkileşimlerini ortaya koymak amacı ile hesaplanan N/P, N/K, K/P, K/Ca, K/Mg ve K/Ca+Mg oranları açısından ayadaki N P dışında diğer oranlar yönünden ise saptaki değerler üzerinde anaçların etkisi önemli bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
- 130 - SUMMARY In 1986 and 1987, a field trial was carried on in four Manisa (in Horozköy, Harmandalı, Gülbahçe and Turgutlu) vine yards with the aim of determining the effects of nematode resistant stocks as well as the standard rootstocks used in Ege Region on some biological characteristics and leaf nutrient contents of the grafted scion, Yuvarlak Çekirdeksiz (Round Seedless). The vines were planted according to the randomised blocks experimental design. Rootstocks Ramsey, Dogridge, Harmony, 1616 and 1613 took place in all of the four vineyards, however, in Horozköy, Turgutlu and Gülbahçe 110 R; in Gülbahçe and Harmandalı SO 4 and 140 Ru; in Horoz köy and Turgutlu 99 R; and in Turgutlu, Lot and ungrafted Round Seedless vines were tested as additional variants in comparison with the above mentioned five stocks common to all four. Round Seedless grape variety was field grafted on all rootstocks in 1979 in Horozköy and Turgutlu and in 1983 in Gülbahçe and Harmandalı vineyards. The soil texture in the vineyards were determined as sandy loam in Turgutlu and Gülbahçe, clayey loam in Harman dalı and loam in Horozköy. The pH values of the soils of all the four vineyards were classified as neutral, the other properties in common were; no risk of salinity and low humus, nitrogen and phosphorus contents. The soil samples were rich in calcium and potassium, however in respect to magnesium- 131 - content, soils of the four vineyards differed; Turgutlu and Horozköy were classified as insufficient in respect to this element. The other two vineyards were sufficient. The effects of rootstocks on vegetative growth of Round Seedless were significant. The highest pruning weight, as the average of four plantings was obtained on Ramsey. In Gülbahçe and Harmandalı, variations due to locations, years, location x year interaction and rootstocks were found to be statisti cally significant. The performance of rootstocks in respect to some components of total yield, measured as number of infloresence average cluster weight and number of berries per cluster seemed to vary according to the location. Among all of the tested rootstocks as well as the ungrafted vines, the highest yields were obtained on Ramsey in both years and four- locations. Total soluble solids content (%-TSS) of the grapes harvested from vines on different rootstocks did not seem to vary at a significant level. The titratable acidity values on the other hand were significantly different in four locations on Ramsey and 1616. No significant differences could be shown in respect to the acidity values on other rootstocks. Ratio of TSS to acidity, as an important quality and ripening criterium, was greatest on Ramsey implying an earlier harvest compared to the others. Leaf samples taken at veraison from vines in Turgutlu- 132 and Horozköy were analyzed separately as blade and petiole at the laboratories of TARÎŞ- Research and Development Directorate. The results are in confirmation with the values obtained in soil analyses of these vineyards and evaluations presented in relevant literature. Marked differences in respect to blade and petiole N contents could not be shown among the locations and rootstocks. The phosphorus contents display an insufficient status. In both vineyards, the effects of rootstocks and of grafting were not significant in this respect. The leaf potassium contents of Round Seedless vines varied at a considerable level on different rootstocks. The highest K values were obtained on 110 R. Significant differences were found among rootstocks in respect to blade and petiole Ca contents. Similar marked differences were determined among rootstocks in terms of Mg, Na, Mn and Cu contents of the leaves. Fe contents did not vary with the rootstocks. In order to put forth the interactions between plant nutrient ratios between N/P, N/K, K/P, K^Ca, K/Mg, K/Ca+Mg were determined both in blades and petioles. The rootstocks were found to exert significant effects on all of the ratios calculated among blade values and on all of the petiole ratios with the exception of N/P.