Uşak tramvay projesi doğu hattının (Dörtyol-havalimanı) incelenmesi
Investigation of feasibility study for Uşak east line tram system
  1. Tez No: 557083
  2. Yazar: DAMLASU YAĞMUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde, trafik yoğunluğuyla ilgili olumsuz etkilerin ortaya çıkması, nüfusun hızla artmasıyla birlikte kaçınılmaz hale gelmiştir. Hızlı kentleşme nedeniyle hava ve gürültü kirliliği, enerji sorunları ve şehir içi taşımacılık karmaşıklaşmıştır. Şehir içinde kurulacak ulaşım sisteminin etkili, sağlıklı ve ekonomik olması bekleniyor. Yolcuların talepleri doğrultusunda trafik sorunlarına çözüm bulmak için alternatif kentsel ulaşım sistemlerinin planlanması ve tasarlanması gerekmektedir. Bu nedenle raylı sistemlere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Uşak şehri, Üniversite ve Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi nedeniyle sürekli gelişen ve büyüyen şehirlerden biridir. Bu nedenle araç yoğunluğu, nüfus artışına oranla artar. Bu çalışma kapsamında, Uşak il ve Uşak Havaalanı arasındaki trafikte yaşanan sorunları en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Tramvay sistemi finansal, teknik ve ekonomik açıdan değerlendirilerek fizibilite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the emergence of negative effects related to traffic density has become inevitable with the rapid increase in the population. Air and noise pollution, energy problems, as well as urban transportation have become complicated due to the rapid urbanization. The transportation system to be established within the city is expected to be effective, healthy and economic. In accordance with the demands of the passengers, it is necessary to plan and design alternative urban transportation systems in order to find solutions to traffic problems. Therefore, the need for rail systems is increasing day by day. The city of Usak is one of the cities that is constantly developing and growing because of University and Usak Training and Research Hospital. For this reason, the vehicle density increases in proportion to the population increase. Within the scope of this study, it is aimed to minimize the problems experienced in traffic between Usak city and Usak Airport. A feasibility study has been carried out by evaluating the tram system in terms of financial, technical and economic aspects.