Uşak tramvay projesi batı hattının (üniversite-Dörtyol) incelenmesi
Investigation of feasibility study for Uşak west line tram system
  1. Tez No: 557084
  2. Yazar: İSMET KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüz koşulları göz önünde bulundurulduğunda sosyal, siyasal, kültürel ve en önemlisi teknolojik gelişmeler neticesinde insanlar kentlerde yaşamayı daha çok tercih etmektedir. Kent içi ulaşımda yaşanan trafik sıkıntıları sebebiyle kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış çevreye daha az zarar veren, daha gürültüsüz çalışan, konforu yüksek, daha hızlı ve daha güvenli toplu taşıma araçlarının kullanılması zorunlu hale gelmektedir. Uşak ili sürekli gelişen ve büyüyen, dışarıdan göç alan şehirlerden biridir. Bu artış beraberinde Uşak ilinde de trafik sorunlarını gündeme getirmekte ve trafik akışı zor hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı; tramvay sistemi güzergahını belirlemek, tramvay duraklarının tasarımını yapmak ve tramvay sistemleri ile Uşak şehri ve Uşak Üniversitesi kampüsü arasındaki trafikte yaşanan sorunlara yönelik çözümleri değerlendirmektir. Ayrıca, çalışma sonuçlarında Uşak şehri ile Uşak Üniversitesi kampüsü arasındaki yolun genel özelliklerinden bahsedilmekte ve Uşak tramvay sistemi projesinin gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering today's conditions, people prefer to live in cities as a result of social, political, cultural and most importantly technological developments. Therefore, the population rate of cities is increasing day by day. Due to the traffic distress experienced in urban transportation, it becomes necessity to use the public transportation vehicles which are less harmful, more noise-free, more comfortable, faster and safer. The city of Usak is one of the cities that are constantly developing and growing as well as it is receiving immigration from the surrounding provinces. This increase results as raises traffic problems in Usak city. The aim of this paper is to determine the route of tram system, design of tram stops and evaluate solutions with the tram systems to the problems experienced in traffic between Uşak city and Uşak University campus. Besides, the general characteristics of route between Uşak city and Uşak University campus are mentioned and the necessity of the tram system design project for Uşak has been emphasized.