Uşak ili Banaz ilçesi orman içi ve kenarı köyleri tarım işletmelerinin ekonomik analizi
The Economic analysis of the farms of the forestry villages in the Banaz district of Uşak province
  1. Tez No: 34870
  2. Yazar: ŞERAFETTİN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UŞAK ILI BANAZ İLÇESİ ORMAN îçî VE KENARI KöYLERî TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK analizi Şerafeddin GÖRMEZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman : Doç.Dr.Selahattin ERAKTAN 1993, Sayfa: İS? Jüri s Doç.Dr.Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN Araştırmada, Uşak ili Banaz ilçesi orman köyleri tarım işletmelerinin ekonomik analizleri yapılmıştır. Bunun için, önce Banaz ilçesi orman köylerini temsil eden, Yenice, Corum, Dümenler ve Ovacık köyleri seçilmiştir. Bu köylerdeki tarım işletmeleri arasından tabakalı örnekleme metodu kullanılarak örnek işletmeler belirlenmiştir. Daha sonra örneğe çıkan 58 tarım işletmesinde anket yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda, işletmelerin, nüfus, işgücü, arazi varlıkları ve mülkiyet yapıları analiz edilmiştir. Bunun yanında, işletmelerin aktif sermayeleri ve öz sermayeleri de tespit edilmiştir. Ayrıca, işletme sonuçları da işletme büyüklük grupları itibariyle sunulmuştur. Sonuç olarak, örneğe alınan tarım işletmelerinde, 1992 yılı itibariyle hanehalkı (aile) geliri cari fiyatları ile ortalama olarak 6.S98.432 TL olarak hesaplanmıştır. Mevcut işgücünün % 42'si atıl durumdadır. incelenen işletmelerde işletme başına düşen işletme arazisi genişliği 57.1 da' dır. ANAHTAR KELİMELER: Orman Köyü, Orköy, işletme arazisi, işgücü, Sermaye, İmletme faaliyet sonuçları, îyletme masrafları, Hanehalkı t'-liri.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE ECONOMIC ANALYSIS OF THE FARMS OF THE FORESTRY VILLAGES IN THE BANAZ DISTRICT OF UşAK PROVINCE şerafeddin GÖRMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN 1993, Page: 1S7 3ury: Assoc.Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN In the research, was made economic analysis of Uşak Province Banas District Forestry Villages agricultural farms. For this, firstly, were selected Yenice, Corum, Dümenler, Ovacık villages that are sampled of Banaz district forestry villages. The sample from these villages agricultural enterprises were selected by using stratified random sampling method. So, 58 farms were studied in this research. Farm population, labour and land ownership on these farm were determined. Besides, the assets, liabilities and net worth on the farms studied were calculated. Financial results on these farms were also determined by size groups. Finally, on farms that are take in to sample, as of 1992 year average annual household income is 6.S9S.432 TL. Percent of 42 % present labour is wasted labour. The land quality of per each interprise that takes in to sample is 57.1 da. KEY WORDS: Forestry village, Orköy, The land of the interprise, Labour, Capital, The results of action of interprise, Farm expeditwes, Household income. \