Climate change vulnerability in agriculture and adaptation strategies of farmers to climatic stresses in Konya, Turkey
Konya'da tarımın iklim değişikliği kırılganlığı ve çiftçilerin iklimsel streslere uyum stratejileri
- Tez No: 557090
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Ziraat, Sociology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tarımsal üretim çoğunlukla bir dış mekan faaliyeti olduğundan iklimsel değişkenliklerden oldukça etkilenmektedir. Tarımın iklimsel değişkenliklere ve aşırı iklim olaylarına karşı olan kırılganlığı farklı ölçeklerde tahmin edilmekte ve buna bağlı olarak çiftçilerin hassasiyetlerini azaltmak ve uyum kapasitelerini arttırmak için politikalar geliştirilmektedir. Farklı ölçeklerdeki değerlendirmeler farklı yöntemler ve göstergeler kullanmaktadır, ki bu birbiriyle karşılaştırılamayan çıktıların oluşmasına sebep olmaktadır. Makro ölçek analizler sonuçların yerel seviyede doğrulandığı ileri doğrulamaya sahip değilken, yerel seviye analizler hanehalkı düzeyinde kırılganlığın üst ölçeklere ne ölçüde genellenebileceğine açıklık getirmemektedir. Mevcut literatürde, farklı ölçeklerdeki kırılganlık analizlerini bir araya getiren ve bu ölçeklerdeki kırılganlığın dinamiklerini belirleyen bir yöntem bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, tarım sektöründe iklim değişikliğine karşı kırılganlığın değerlendirilmesi için ilçe ve hanehalkı seviyesinde birbiriyle karşılaştırılabilir göstergeler kullanarak çok-ölçekli bir yaklaşım geliştirmiştir. Kırılganlığın hesaplanmasında kullanılan göstergeler ve bunların ağırlıklandırılması genellikle öznellik açısından eleştirilmektedir. Bu çalışmada, ilçe seviyesi veriler kullanılarak bir endeks oluşturulmuş ve seçilen göstergelerin çiftçilerin kırılganlık seviyelerindeki değişimi açıklamadaki başarılarının değerlendirilmesi için bir sosyo-ekonomik araştırma yürütülmüştür. Çiftçilerin kırılganlık seviyelerinin belirlenmesi için yeni bir kırılganlık hesaplama yöntemi sunulmuştur. Hanehalkı kırılganlık seviyesi iklimsel değişikliklerden kaynaklı ürün kayıpları ve bu kayıpların telafi edilmesindeki zorluğun bir fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Hanehalkı düzeyindeki veri yapısının daha iyi anlaşılması ve önemli göstergelerin açıklayıcı gücü yüksek bir modelle bulunması için hem doğrusal (Çoklu Doğrusal Regresyon), hem de doğrusal olmayan (Rastgele Orman) yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuçlar, gösterge yaklaşımının makro ölçekte faaliyetlerin önceliklendirilmesi için en kırılgan alanların seçilmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Hanehalkı seviyesinde kırılganlığı en çok etkileyen faktörler hanehalkının bağımlı nüfus oranı, tarım ile ilgili örgütlere üyelik sayısı, kaliteli toprağa sahip arazi yüzdesi ve kuru tarım arazisinin yüzdesidir. Sonuçlar ayrıca sahip olunan çiftlik hayvanı ve tarımsal ekipmanların sayısının artmasının çiftçilerin uyum davranışlarına önemli katkıları olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, politika yapıcılara daha etkili sonuçlar elde edilmesi için politika konuları ve uygulama alanlarının önceliklendirilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Agriculture is highly vulnerable to climatic changes and extremes as it is generally an outdoor activity. Its vulnerability to climate change is estimated at different scales and then policies are developed to reduce sensitivity and improve adaptive capacity of the farmers accordingly. Assessments at different scales use different methodologies and indicators, which result in incomparable outcomes. Macro scale assessments lack further validation of the results at the local level, and the local level assessments do not clarify to what extent the household level vulnerability is generalizable to upper scales. Existing literature lacks a methodology combining the vulnerability assessments at different scales and determining the drivers of vulnerability acting at these scales. This thesis develops a multi scale approach to evaluate climate change vulnerability in agriculture sector using comparable indicators at district and household levels. Selection and weighing of indicators used in the calculation of vulnerability are generally criticized in terms of subjectivity. In this study, an index is developed using district level data and a socio-economic survey is conducted to evaluate the success of the selected indicators in explaining the variation in vulnerability levels of the farmers. In order to determine the vulnerability levels of the farmers, a new vulnerability calculation method is introduced. Household level vulnerability is defined as a function of crop losses due to climatic changes and extremes and the difficulty level of compensation of the losses. Household level data is analyzed using both linear (Multiple Linear Regression) and non-linear regression (Random Forest) methods to understand the structure of the data better and find out the significant indicators with a model with higher explanatory power. The results show that the indicator approach can be used for determining highly vulnerable areas for prioritizing the actions at the macro scale. The factors significantly affecting the household level vulnerability are dependency ratio of the household, number of memberships to agricultural organizations, percentage of land with good soil quality and percentage of rain-fed land. The results also show that increasing number of livestock and agricultural equipment owned significantly contribute to adaptive behavior of the farmers. The results of this study can help policy makers to prioritize the policy subjects and implementation areas to get more influential results.