The cytogenetic and genotoxic effects of 2-chloropiridine on Allium cepa L. stem mery cells
2-kloropiridin'in Allium cepa L. kök meristem hücreleri üzerine sitogenetik ve genotoksik etkileri
- Tez No: 557089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP LİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
2-Kloropiridin (2-KP) kozmetiklerin, böcek ilaçlarının ve diğer farmasötik ürünlerin önemli bir öncüsüdür ve aynı zamanda endüstriyel atık sulardaki tarımsal kimyasal ürünlerin ve nehir kirleticilerin metabolitlerinin ürünleri olarak, iz kimyasal olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, 2-KP'nin sitotoksik ve genotoksik etkileri Allium cepa kök meristematik hücrelerinde 2-KP'nin kök büyümesi, mitotik indeks (Mİ), kromozomal anormallik (KA)'ler ve DNA hasarı üzerindeki etkileri Allium anafaz-telofaz ve Komet testleri kullanılarak araştırılmıştır. 2-KP'nin EC50 değeri Allium kök büyümesini engelleme testi ile yaklaşık olarak 50 ppm belirlenmiştir. A. cepa köklerine ½xEC50 (25 ppm), EC50 (50 ppm) ve 2xEC50 (100 ppm) 2-KP, Metilametansülfonat (MMS-10 ppm, pozitif kontrol) ve saf su (negatif kontrol) konsantrasyonları A. cepa soğan kök hücrelerine farklı zamanlarda (24,48,72 ve 96 saat) uygulanmıştır. 2-KP, kök büyümesini ve Mİ'yi azaltarak sitotoksik etki göstermişken, KA'ları (bozulmuş anafaz-telofaz, kalgın kromozom, yapışkanlık, anafaz köprüleri ve poliploidi) ve DNA hasarını önemli seviyelerde arttırarak genotoksik etki göstermiştir. Sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometresi (LC-MS/MS) ile Allium köklerine geçen 2-KP miktarı hem süreye hem de doza bağlı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
2-Chloropyridine (2-KP) is an important precursor of cosmetics, pesticides and other technologies, as well as the chemical structure of agricultural chemicals in industrial wastewater and the trace chemical for the products of metabolites of river pollutants. Here, 2-KP is cytotoxic and genotoxic in Allium cepa root meristematic environment 2-KP root development, mitotic index (MI), chromosomal abnormality (KA)'s DNA and DNA damage are dried. The EC50 value of 2-KP is approximately 50 ppm by the Allium root growth inhibition test. A. cepa roots ½xEC50 (25 ppm), EC50 (50 ppm) and 2xEC50 (100 ppm) 2-KP, methylmethanesulfonate (MMS-10 ppm, positive control) and distilled water (negative control) (24, 48, 72 and 96 hours). When 2-KP shows cytotoxic effects by decreasing root growth and MI, it significantly affects CAs (impaired anaphase-telophase, persistent chromosome, adhesion, anaphase bridges and polyploidy) and DNA damage. Liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) and the number of 2-KP's that passed into Allium roots increased both time and dose.