Determination of oxidative stress levels and some antioxidant enzyme activities in rheumatoid arthritis
Romatoid artritlerde oksidatif stres seviyelerinin ve bazı antioksidan enzim faaliyetlerinin belirlenmesi
- Tez No: 557103
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Oksidatif stresin ve antioksidan durumunun Romatoid artritte çok önemli bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Oksidatif stres düzeyleri ve antioksidan parametreler hakkında daha fazla araştırma yapmak için, bu çalışmada 60 denek çalışılmış, Romatoid artrit şikayeti olan 30 hasta ve bunlardan 30'u kontrol grubu olarak herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı deneklerdir. Bu çalışmada, Kuzey Irak Bölgesi Rizgary Eğitim Hastanesi Romatoloji Bölümü ve CMC özel hastanesinde kan örnekleri toplandı. Hasta ve sağlıklı bireylerden kan örnekleri alındı. Her iki grubun serumları, lipit peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan enzim aktivitelerinden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon (GSH) ve katalaz enzim aktivitesi belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is well known that the oxidative stress and antioxidant status play a crucial role in the Rheumatoid arthritis. To further investigation about the levels of the oxidative stress and the antioxidant parameters, 60 subjects were conducted in this study, 30 patients who are suffering from Rheumatoid arthritis and 30 of them are healthy subjects that they have not any diseases as a control group. The study is carried out in Rheumatology Department of Rizgary Teaching Hospital and CMC private hospital and general hospital Taq Taq in Erbil north of Iraq. Blood samples from the subjects were collected and the sera of both groups were used to determine the malondialdehyde (MDA) level which is the end product of lipid peroxidation and the antioxidant enzyme activities superoxide dismutase (SOD), glutathione (GSH), and catalase (CAT). The data show that the mean level of serum (MDA) level of the patients group is significantly higher compared to control group.