Bazı organik ve metalli Schiff baz bileşiklerinin deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle incelenmesi
Investigation of some organic and metal Schiff base compounds by experimental and computational methods
- Tez No: 557101
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, Bis{1-[[p-fenoksifenilimino]methilenil]-2-naftalenolato-N,O} Bakır, (E)-1-((3-kloro-4-metilfenilimino)metil)naftelen-2-ol Bakır, (E)-1-((3-kloro-4metil-fenilimino)metil) naftalen-2-ol ve (E)-2,4-di-tert-bütil-6-((4-(metoksibenzil-imino)metil)fenol Schiff baz bileşikleri sentezlenmiş ve kristal yapıları X-ışınları kırınımı yöntemi kullanılarak aydınlatılmıştır. Teorik çalışmalarda, Gaussian 09W ve GausView 5.0 hazır paket programları kullanılmıştır. Teorik hesaplama yöntemleri olarak Hartree Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı kullanılmıştır. Teorik çalışmalar için LANL2DZ baz seti kullanılmıştır. Moleküllerin enerjileri, dipol momentleri, yük dağılımları, moleküler elektrostatik potansiyeller ve sınır orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplanarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bis{1-[[p-phenoxyphenylimino]methylenyl]-2- naphthalenolato -N,O} Cu, (E)-1-((3-chloro-4)-methylphenylimino)methyl)naphthalen-2-ol Cu, (E)-1-((3-chloro-4-methylphenyl imino) methyl) naphthalen-2-ol) and (E)-2,4-di-tert-butyl-6-((4-(methoxy-benzylimino)methyl) phenol Schiff base molecules were synthesized and characterized by X-ray diffraction method. In theoretical studies, Gaussian 09W and GausView 5.0 ready packet programs were executed. The Hartree Fock and Density Functional Theory were used for theoretical calculations. The energies of the molecules, dipole moments, charge distributions, molecular electrostatic potentials and boundary orbitals (HOMO and LUMO) were calculated. Theoretical studies have been selected as the base set of LANL2DZ.