Pediyatrik kemik iliği/kök hücre transplant (KİT/KHT) alıcılarında periferik kanda gerçek zamanlı PZR metoduyla adenovirus DNA'sının araştırılması
Investigation of adenovirus DNA in plasma samples among pediatric bone marrow/stem cell (BM/SC) transplant recipients by real time PCR method
  1. Tez No: 557125
  2. Yazar: HATİCE YAZISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜMER VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Adenovirusların hematopoetik kök hücre transplantasyonu yapılan hastalarda ciddi ve ölümcül enfeksiyonlara sebep olduğu gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarla şiddetli adenovirus hastalığı gelişen immünsüprese hastalarda ölüm oranı %64 olarak raporlanmıştır. Adenovirusların tanısında çeşitli yöntemler kullanılmakla birlikte; sensitif, spesifik ve hızlı bir metod olduğu için PZR temelli testler tanıda son zamanlarda sık olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda ardışık allojenik HKHT yapılan 30 hasta transplantasyon sonrası 100 gün periyodik olarak izlenerek periferik kanında gerçek zamanlı PZR yöntemi ile adenovirus DNA'sı araştırılmıştır. Otuz hastanın 5'inde (%16.6) adenovirus DNA pozitifliği tespit edilmiştir. Adenovirus tespit edilme günü transplantasyon sonrası; ortanca 27. gün [aralık: (-7)-(+41)] olarak bulunmuştur. Hastalarda viral yük düzeyi düşük olarak saptanmıştır. Sadece iki farklı hastaya ait kan örneğinde 102 kopya/mL üzerinde adenovirus DNA'sı saptanmıştır. Pozitif hastaların hepsinde pozitiflik geçici bir süre saptanmış olup viral yükte progresyon görülmemiştir. Adenovirus DNA pozitifliği olan 5 hastanın 3'ünde adenovirusla ilişkili olabilecek herhangi bir klinik tablo gelişmemiştir. Bir hastada adenovirusla ilişkili ishal tablosu gözlenmiştir. Hiçbir hasta adenovirus ile ilişkili bir hastalıktan ölmemiştir. Adenovirus DNA pozitifliği olan 5 hastanın 2'si hematolojik malignite nedeniyle HKHT yapılmış olup, 5 hastanın 4'üne akraba ve doku uyumlu donörden transplantasyon yapılmıştır. Otuz hastanın 3'ünde GVHH gelişmiştir. HKHT alıcılarında adenovirus enfeksiyonu, adenovirus hastalığı gelişimi ve risk faktörleri ile ilişkili daha fazla bilgiye ulaşabilmek için daha çok sayıda hastayı kapsayan çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Adenoviruses are responsible for serious and fatal infections in patients undergoing hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). The fatality rates in immunocompromised patients who developed severe adenovirus infections have been reported as 64%. Although, there are several screening methods for detection of adenoviruses, polymerase chain reaction (PCR)-based tests have widely been used recently because they are sensitive, highly spesific and rapid methods for detection of adenoviruses. In this study, peripheral blood samples were collected from 30 patients undergoing consecutive allogenic HSCT and weekly thereafter to 100 days after transplantation at University of Akdeniz, Department of Pediatrics, Division of Hematology and Oncology. Adenovirus DNA was examined by real-time PCR. Adenovirus DNA was identified in five of twenty patients (16,6 %) with allogenic HSCT. Adenovirus was first detected at a median duration of 27 days (range, -7 to +41) after transplantation. The viral load was significantly lower and only two peripheral blood samples, obtained from two different patients, contained >102 copies/mL. Adenovirus DNA positivity was temporary and the increase of viral load was not shown at any of the patients. Three of five patients, with detected adenovirus DNA, had no clinical manifestations associated with adenoviruses. One patient had diarrhea associated with adenoviruses. There is no mortality related to adenoviruses. Two of 5 patients, with detected adenovirus DNA, had HSCT due to hematological malignancy, where 4 out of 5 had transplantation from related-matched donor. GVHD developed at 3 of 5 patients included to the study. Studies with larger number of patients have to be performed in order to have more information about adenovirus infection, development of adenovirus diseases and risk factors at HSCT patients.