Eşdüzey kavşaklarda kavşaklar arası mesafenin kavşak performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect the distance between intersectionsat grade intersection
- Tez No: 557126
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kavşaklar, ulaşım doğrultularındaki birleşme ve ayrışma noktaları olduğundan ulaşım açısından büyük öneme sahiptir. Ancak eş düzey kavşaklarda ulaşım akımlarının aynı düzlemde kesişmesi gerekmektedir. Bu durum özellikle belirli bir mesafe içerisinde olan kavşaklarda ulaşım akımları için duraklama, bekleme, gecikme sürelerinin yani kayıp zamanın artmasına neden olarak ulaşım konforunun, güvenliğinin ve kavşak kapasitesinin azalmasına neden olabilmektedir. Ancak kavşaklar arası mesafe konusunda ilgili kurum ve kuruluşların belirlemiş olduğu resmi bir mesafe kriteri mevcut değildir. Bu tez çalışmasında, eş düzey kavşaklarda kavşaklar arası mesafenin kavşak performansına etkisi araştırılmıştır. Türkiye'de şehir merkezlerindeki 61 güzergah ve 413 kavşakta kavşaklar arası mevcut mesafeler incelendiğinde, sık sık değişen imar durumlarının da etkisiyle kavşaklar arasında standart ve düzenli mesafelerin bulunmadığı görülmüştür. PTV VISSIM programı kullanılarak Trabzon ili, Ortahisar ilçesinde trafiğin en yoğun olduğu güzergahların birinde yapılan trafik sayım çalışmasında elde edilen trafik verileri ve sinyalizasyon sistemleri ile birlikte trafik simülasyon modellemeleri yapılmıştır. Hem seçilen güzergahta hem de oluşturulan 250, 500 ve 750 m'lik güzergahlarda kavşaklar arası mesafenin kavşak performansına etkisi araştırılmıştır. PTV VISSIM programında değişken kavşaklar arası mesafeye göre yapılan simülasyon modellemesi sonuçlarına göre; ölçüm kriterleri olan ortalama trafik kuyruk uzunluğu, ortalama araç gecikmelerinde, ortalama CO salınımlarında, ortalama yakıt tüketimlerinde önemli oranda azalma olabileceği, hizmet düzeyinin ise yükselebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intersections are important in terms of transportation because they have merger and separation points in transportation directions. However, transportation flows should be intersected in the same plane at grade intersections. This situation can causes increasing standing, waiting and delay times thus decreasing the transportation comfort, safety, and junction capacity, especially intersections within a specific distance. This is particularly evident in the intersections close to each other. But there is no distance criterion determined by the related institutions and organizations in this regard. In this thesis, the effect of the distance between intersections on intersection performance was investigated. When existing 61 destinations and 413 intersections in city centers in Turkey from the existing between of the intersections, it is seen that there are no distances between standard and regular intersections between the intersections due to frequently changing zoning conditions. PTV VISSIM software program was used in traffic simulation and traffic simulation models in the traffic counting study conducted in one of the highest density traffic routes in Ortahisar district of Trabzon province. The effect of the distance between intersections on intersection performance was investigated on both selected route and 250, 500 and 750 m routes. According to the results of simulation modeling according to variable distance between intersection in PTV VISSIM software program; it has been determined that the average traffic queue length, average vehicle delays, average CO emissions and average fuel consumption can be decreased significantly and the service level may increase.