Knelson santrifüj ayırıcısı ile Kop (Erzurum) kromit cevherinin zenginleştirilmesinin araştırılması
An investigation of chromite recovery from Kop (Erzurum) ore by knelson centrifugal separator
  1. Tez No: 557127
  2. Yazar: OZAN OSMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; Erzurum Aşkale Kop mevkiinden temin edilen kromit numunesinin laboratuvar tipi KC-MD3 model Knelson santrifüj ayırıcısı ile kazanımı üzerine deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla; pülp besleme hızı (lt/dk), yıkama su miktarı (lt/dk), pülp katı oranı (%), hazne dönüş hızı (dev/dk) ve tane boyutu (mikron) parametreleri değişken olarak ele alınmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda; 12 lt/dk yıkama su miktarı, 1,5 lt/dk pülp besleme hızı, %20 pülp katı oranı ve 800 devir hazne dönüş hızında en yüksek kromit konsantresi %54,68 Cr2O3 tenörle elde edilmiştir. En yüksek konsantre verim değerine ise (%76,85); 6 lt/dk yıkama su miktarı, 1,5 lt/dk pülp besleme hızı, %20 pülp katı oranı ve 1080 devir/dk hazne dönüş hızında ulaşılmıştır. Çalışmada, üç faktörlü Box-Behnken deneysel tasarımı kullanılarak, en yüksek kromit tenörü ve en yüksek verim elde edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan modelleme ve optimizasyon çalışmaları sonucunda, 12 lt/dk yıkama su miktarı, %21,05 pülp katı oranı, 1,5 lt/dk pülp besleme hızı ve 1124,57 dev/dk hazne dönüş hızı ile %50,45 Cr2O3 tenörlü konsantre, %74,24 verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery of chromite from Erzurum Askale Kop ore was experimentally investigated by using laboratory type KC-MD3 model Knelson centrifuge separator. For this purpose, pulp feed rate (lt/min), wash water amount (lt/min), pulp density (%), bowl rotation speed (rpm) and particle size (micron) parameters were handled as variables. As a result of experimental studies, the highest chromite concentration grade of 54.68% Cr2O3 was obtained via the conditions of 12 lt/min wash water amount, 1.5 lt/min pulp feed rate, 20% pulp solid ratio and 800 rpm rotation speed. The best chromite recovery of 76.85% was reached at the conditions of 6 lt/min wash water amount, 20% pulp solid ratio, 1.5 lt/min pulp feed rate and 1080 rpm rotation speed. The modeling and optimization studies were conducted in the study to obtain the highest chromite grade and recovery by using three-factor Box-Behnken experimental design methods. As a result of modeling and optimization studies, it was revealed that the best chromite concentration grade of 50.45% Cr2O3 was obtained with 74.24% efficiency via the conditions of 12 lt/min wash water amount, 21.05% pulp density, 1.5 lt/min pulp feed rate and 1124,57 rpm rotation speed.