Kamu çalışanlarının medya yayınları ile besin algısı arasındaki ilişki
The relationship between media publications and food perception of public employees
  1. Tez No: 557159
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kamu Yönetimi, Nutrition and Dietetics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Özarık B. Kamu Çalışanlarının Medya Yayınları İle Besin Algısı Arasındaki İlişki. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Anabilim Dalı Beslenme Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Konya, 2019. Bu araştırma, Konya ili Akşehir ilçesindeki Akşehir Devlet Hastanesi çalışanlarına (n=345) medyada yer alan beslenme ile ilgili haber, makale ve gıda reklamları ile besin algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Konya ili Akşehir ilçesindeki kamu hastaneleri oluştururken, araştırmanın örneklemini Akşehir Devlet Hastanesi'nde çalışan 345 kamu personeli oluşturmaktadır. Günümüzde beslenmeyi önemli düzeyde etkileyen kitle iletişim araçlarında yer alan sağlıklı beslenme ile ilgili gıda reklamları ve yayınlarının, kamu çalışanlarının medya yayınları ile besin algısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak anket uygulanmıştır. Rastgele seçilen; 217 kadın, 128 erkekten oluşan toplam 345 kişiye medya yayınları ile besin algısı arasındaki ilişkiye dair sorular sorulmuştur. Tüm veriler SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarından çıkan istatiksel verilere göre kamu çalışanları cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyine göre kıyaslamalar yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, araştırmaya katılan kamu çalışanlarının %47.5'inin sağlıklı beslenmeye çok önem verdikleri, %44.6'sının medyada yer alan reklamlardan etkilenmedikleri, %35.1'inin çikolata ve şekerleme reklamlarından etkilendikleri bulunmuştur. Medya kaynaklarını takip eden kamu çalışanları reklamlarda görülen ürünlerin kalite ve sağlık açısından güvenilir bulmadığını (%89.9) belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan bireyler, bu tür yayınların sağlıksız beslenmeye yönlendirerek kilo artışına neden olduğunu (%38.0) düşünmektedirler. Bunun engellenmesi için bireyler sağlıklı beslenmeye daha çok özendirilmeli ve bilinçli tüketici olma konusunda teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Media Publications and Food Perception of Public Employees. Selçuk University The Institute of Social Sciences, the Department of Child Development and Home Management, Master Thesis of The Department of Nutrition Education, Konya, 2019. This study was planned and carried out with the aim of examining the effects of news, articles and food advertisements with food perception to the employees of Akşehir State Hospital (n = 345) in the Aksehir district of Konya. The population of the study consists of public hospitals in Aksehir. The sample of the study consists of 345 public employees working at Akşehir State Hospital. In this research is to investigate the effects of the advertisements and programs about healthy nutrition broadcasted in mass media to public employee's food perception. Study is executed by using face-to-face survey method. Randomly selected 217 female employees and 128 male employees, total 345 employees was asked questions about the relationship between media publications and food perception. All data was evaluated using SPSS statistics software. Statistical data of survey results was categorized by gender, age, education level and income level of public employees and categories was compared. As a result of the research, it was found that 47.5% of the public employees who participated in the research attach importance to healthy nutrition, 44.6% were not affected by the advertisements in the media and 35.1% were affected by chocolate and confectionery advertisements. Public employees who is following media sources stated that the products seen in the advertisements were not reliable in terms of quality and health (89.9%). The employees who participated in the study think that this type of commercial advertising leads to unhealthy nutrition and causes weight gain (38.0%). To prevent this, individuals a healthy diet should be supported and should be encouraged to be conscious consumer.