The domains of life satisfaction in Turkey
Türkiye'de yaşam memnuniyetinin alanları
  1. Tez No: 557185
  2. Yazar: SERHAT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR NARİN EMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı altı farklı alan memnuniyetini kullanarak Türkiye'deki yaşam memnuniyetinin belirleyecilerini tahmin etmektir. Böylelikle, alan memnuniyetlerinden daha etkin politik çıkarımlar elde etmek mümkün olacaktır. Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2013-2017 yılları arasındaki Yaşam Memnuniyeti Anketi'nin Mikro Veri Seti kullanılmıştır. Çalışmada, alan memnuniyetleri Sıralı Probit Modeli kullanılarak, genel yaşam memnuniyeti ise Roodman'ın yazdığı Koşullu Karma Süreç Stata komutuyla Araç Değişken Sıralı Probit Modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Öncelikle altı alan memnuniyetinin belirleyecileri birbirinden ayrı şekilde tahmin edilip, değerlendirilmiştir. Sonra ise genel yaşam memnuniyetinin belirleyecileri bu altı alan memnuniyetinden yaratılan regresyonlar vasıtasıyla eş anlı olarak tahmin edilmiştir. Bu sayede mutluluk farklı yönleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen ampirik bulgular Türkiye'de yaşam memnuniyetinin güçlü şekilde finansal memnuniyet ve evlilik memnuniyeti tarafından etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the determinants of life satisfaction in Turkey by using six different domain satisfactions. Hereby, it will be possible to drive more efficient policy implications from the domain satisfactions. Life Satisfaction Survey Micro Data Set of Turkish Statistical Institute (TURKSTAT) is used in the study for the period of 2013-2017. The domains of life satisfaction are estimated by using Ordered Probit Model (OPM), and the overall life satisfaction is estimated by Instrumental Variable-Ordered Probit Model (IV-OPM) with Roodman's user-written Stata command CMP (Conditional Mixed-Process). First, the determinants of six domain satisfactions are estimated and evaluated separately. Then, the determinants of overall life satisfaction are estimated simultaneously using the regressions created for the six domain satisfactions. In this way, happiness is evaluated in various aspects. The empirical findings of the study show that life satisfaction is strongly influenced by financial satisfaction and marriage satisfaction in Turkey.