Targeting human telomeric DNA with azacyanines
İnsan telomerik DNA'sının azasiyaninler ile hedeflenmesi
  1. Tez No: 557189
  2. Yazar: AYÇA DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL PERSİL ÇETİNKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Telomerik DNA'yı hedefleyen küçük moleküller ve onların telomeraz enzimi ile etkileşimleri yoğun olarak çalışılan kanser araştırmalarındandır. Bu tez çalışması kapsamında, birbirlerinden alkil grubu uzunlukları ve dallanmaları bakımından farklılık gösteren beş yeni benzimidazol türevi molekül (etil, propil, izopropil, bütil, ve izobütil) sentezlenmiş, ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) spektroskopisi, Yüksek Çözünürlüklü Kütle spektroskopisi, ve C/H/N elemental analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu moleküllerin daha önce sentezlenmiş ve karakterize edilmiş Azametil ile birlikte insan telomeric DNA'sı (tel24) ile etkileşimleri UV-VIS, Circular Dichroism, ve Floresans spektroskopisi kullanırak incelenmiştir. Tel24 ile1:1 oranında kompleks oluşturan bütün moleküller 320 nm ve 360 nm arasında zayıf bir CD bantı vermiştir. Tel24'e bağlanan Azametil ve Azabütil'in UV-VIS spektrumunda önemli bir oranda kırmızıya kayma (yüksek dalga boyuna kayma) ve hipokromik etki oluştuğu gözlenmiştir. Azaisopropil'in UV-VIS spektrumunda heredeyse hiç kırmızıya kayma ve hipokromik etki gözlenmemiştir. Bütün moleküller arasında bütil türevinin Tel24'e daha önce incelenmiş metil türevine göre daha kuvvetli bağlandığı gözlemlenmiştir. Tel24'e bağlanma sabitleri Azametil, Azabütil, ve Azaizobütil için sırasıyla 6.61x105 ± (3.74x104), 7.84x105 ± (3.44x104), ve 4.55x105 ± (1.23x104) M-1 olarak bulunmuştur. Ayrıca, Azaizopropil'in tel24'e en zayıf bağlanan molekül olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile birliktetel24'ün Azametil, Azabütil ve Azaizobütil moleküllerine özgü bir hedef olabileceği ve azasiyaninlerin G-quadrupleksleri hedeflemek için kullanılabilecek makul ilaç adayı moleküller oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small molecules targeting telomeric DNA or its interactions with telomerase have been an active area of cancer research. Within this thesis, a series of five new benzimidazole compounds differing from each other in alkyl chain length and branching in the benzimidazole ring (ethyl, propyl, isopropyl, butyl, and isobutyl) were synthesized and characterized using Nuclear Magnetic Resonance (NMR) spectroscopy, High Resolution Mass spectroscopy and C/H/N elemental analysis. Their interactions with human telomeric DNA (tel24) along with the previously investigated methyl derivative were investigated using UV-VIS, Circular Dichroism, and Fluorescence spectroscopy. All the compounds were found to be binding to tel24 and inducing a weak CD band between 320 nm and 360 nm in 1:1 complexes. Substantial red-shift and hypochromic effect were observed only in the UV-VIS spectrum of Azamethyl and Azabutyl upon binding to tel24. No red shift or hypochromic effect was observed in the UV-VIS spectrum of Azaisopropyl in the presence of tel24. Among the compounds investigated, the butyl derivative was found to be binding to tel24 tighter than the previously investigated methyl derivative. Association constants were found to be 6.61x105 ± (3.74x104), 7.84x105 ± (3.44x104), and 4.55x105 ± (1.23x104) M-1 for Azamethyl, Azabutyl, and Azaisobutyl respectively. Azaisopropyl showed the lowest binding affinity towards tel24. As a result, this study revealed that tel24 was a specific target for Azamethyl, Azabutyl,and Azaisobutyl and azacyanines might be plausible drug candidate molecules in targeting G-quadruplexes.