Akut koroner sendromlu hastalarda, erken dönem kısa süre klaritromisin tedavisinin endotel disfonksiyonu, QT dispersiyonu ve kan fibrinojen düzeyine olan etkileri
The effects of short term clarithromycin treatment on endothelial dysfunction, QT dispersion and blood fibrinogen levels in acute coronary syndrome patients
- Tez No: 557188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT TAVLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda, akut koroner sendromlarda kısa süre klaritromisin tedavisinin erken evrede endotel disfonksiyonunu , kan fibrinojen düzeyi ve QTd iizerine olan etkilerinin gösterilmesini amaçladık. Çalişmaya, 40 olgu (21 erkek, 19 kadın; yaş ortalaması 56,39+12 yıl) alınmıştır. Olgular klaritromisin tedavisi uygulanan 20 olgu: antibiyotik grubu .(12erkek,8 kadın; yaş ortalaması 58,9+11,6 yıl) ve klaritromisin tedavisi almayan 20 olgu kontrol grubu (9 erkek, 11 kadın; yaş ortalaması 53,15+8 yıl) olarak iki gruba ayrıldı. İki gurubunda yaş, cinsiyet ve sigara içimi ve kardiyovasküler risk faktörleri açısından birbirine eş olduğu gösterildi. Klaritromisin dışındaki tedavi her iki grupta da standardize edildi. (B-bloker, heparin, nitrat, ACE-inh, statin ve aspirin). Antibiyotik gurubunda klamidya pnomoni ve H. pylori serolojisine bakılmaksızın, standart tedaviye ek olarak 1000 mg/grin Klaritromisin peroral (Klacid& 500 mg tablet 2x1) tedavisi 7 grin süre ile verildi. Hasta gruplarında ilaçlara karşı yan etki gelişmedi. İstatistiksel analiz bilgisayar ortamında SPSS programı (Versiyon 10.0) kullanılarak yapıldı. Kantitatif değişkenler ortalama + standart sapma , kalitatif değişkenler % olarak ifade edildi. Kantitatif değişkenler arasındaki fark Mann-Whitney U testi, kalitatif değişkenler arasındaki fark ki-kare testi (klasik ve Fischer'in kesin ki- kare testi) ile değerlendirildi. Korelasyon analizinde Pearson ve Spearman korelasyon analiz yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to demonstrate the effects of clarithromycin treatment on endothelial dysfunction, blood fibrinogen level and QTd iizer in acute coronary syndromes. Forty cases (21 males, 19 females; mean age 56,39 + 12 years) were included in the study. Twenty patients treated with clarithromycin: antibiotic group (12 male, 8 female; mean age 58.9 + 11.6 years) and 20 patients (9 male, 11 female; mean age 53.15 + 8 years) who did not receive clarithromycin treatment. ) were divided into two groups. Age, sex and smoking and cardiovascular risk factors were similar in both groups. The treatment other than clarithromycin was standardized in both groups. (B-blocker, heparin, nitrate, ACE-inh, statin and aspirin). In the antibiotic group, 1000 mg / grin Clarithromycin peroral (Klacid & 500 mg tablets 2x1) was given in addition to standard treatment for 7 grin irrespective of chlamydia pneumonia and H. pylori serology. No side effects were observed in the patient groups. Statistical analysis was performed by using SPSS program (Version 10.0). Quantitative variables were expressed as mean + standard deviation, and qualitative variables were expressed as%. The difference between quantitative variables was evaluated by Mann-Whitney U test and the difference between qualitative variables was evaluated by chi-square test (classical and Fischer's exact chi-square test). Pearson and Spearman correlation analysis methods were used for correlation analysis.