VEGF G-quadruplex: its interactions with doxorubicin and detection with a gold nanoparticle-azacyanine fluorescence probe
VEGF G-dörtlü yapisinin doksorobisin ile etkileşimi ve altın nanoparçacık-azasiyanin floresans probu ile tespiti
- Tez No: 636568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL PERSİL ÇETİNKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF) kan damarlarının oluşumunu sağlayan bir sinyal protenidir ve tümör hücrelerinde normalden fazla görülmektedir. VEGF promoter Pu22 dizininin paralel yapıda bir G-dörtlü (G4) yapısı oluşturduğu rapor edilmiştir. G4 yapıları nukleik asitlerin guanin bazı bakımından zengin bölgelerinde oluşmaktadır ve bu yapılar, transkripsiyon gibi önemli hücre fonksiyonlarında rol oynadıklarının ortaya çıkmasının ardından, büyük önem kazanmıştır. Aynı zamanda, G4 yapılarının tespiti ve küçük moleküller ile hedeflenmesi ilaç araştırmalarının odak noktalarından biri haline gelmiştir. Bu tez kapsamında, öncelikli olarak, anti kanser ajanı Doksorubisin (Dox) ve G4 yapısı oluşturduğu bilininen VEGF promoter Pu22 ve Pu22T12T13 dizinleri arasındaki bağlanma özellikleri UV-vis, Circular Dichroism (CD) ve Floresans spektroskopisi yöntemleri ile incelenmiştir. Buna ek olarak, Dox'un bir dizi biyolojik olarak önemli G4 yapılarına karşı seçiciliği rekabetçi diyaliz yöntemi ile ortaya konulmuştur. Sonuçlar anti-kanser ilacı Dox ve VEGF promoter Pu22 G4 yapısı arasında güçlü bir etkileşim olduğunu ve Dox'un yapılar üzerinde sağlamlaştırıcı bir etksinin olduğunu göstermiştir. Gerçekleştirilen rekabetçi diyaliz deneyleri Dox'un, BCL-2, C-myc, Her-2, K-ras ve insan telomerik DNA'sı gibi bilinen diğer G4 yapılarına kıyasla VEGF promoter Pu22 G4 yapısını tercih ettiğini göstermiştir. Daha önemlisi, VEGF Pu22 G4 yapısı ve Dox arasındaki etkileşimin Dox'un iki sarmal DNA'ya gösterdiği afiniteye yakın olduğu bulunmuştur ve bu sonuç Dox'un etki mekanizmalarına yeni bir yaklaşım kazandırabilecektir. Tezin ikinci kısmında, G4 yapılarını hızlı ve basit bir yöntemle tespiti için bir altın nanoparçacık-azasiyanin (AuNPs-Aza5) floresans probu geliştirilmiştir. Sunulan AuNPs-Aza5 florasans probu, UV-vis, CD ve Floresans spektroskopisi, Transmisyon Elektron Mikroskopisi (TEM) ve Dinamik Işık Saçılımı (DLS) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. AuNPs-Aza5 sisteminin seçiciliği incelendiğinde, platformun G4 yapılarından olan VEGF-Pu22, K-ras, C-myc and BCL-2 dizinlerine seçici olarak tepki verdiği, tekli, ikili ve üçlü yapıdaki nükleik asit yapılarına benzer bir tepki vermediği görülmüştür. AuNPs-Aza5 florasans probun analitik ölçülerinin belirlenmesi için model olarak VEGF-Pu22 G4 yapısı seçilmiştir ve probunun 0.032-0.347 M Pu22 konsantrasyon aralığında doğrusal bir cevap verdiği gözlenerek saptama sınırı (LOD) 12.66 nM olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vascular endothelial growth factor (VEGF) is a signal protein known to be regulating angiogenesis and it is up-regulated in many tumors. It had been reported that VEGF promoter region Pu22 can form a stable parallel G-quadruplex (G4) structure. G4 structures are formed in guanine rich nucleic acid sequences and they have gained considerable importance due to their involvement in vital cellular functions such as transcription. Concurrently, detecting and targeting G4s became an emerging field in drug design research. Within the scope of this thesis, in the first part, the interactions between the anti-cancer agent Doxorubicin (Dox) and the G4 structures formed by the VEGF promoter region Pu22 and Pu22T12T13 were investigated via UV-vis absorption, Circular Dichroism (CD) and Fluorescence spectroscopy experiments. Afterwards, the affinity of Dox towards different nucleic acid structures including several biologically important G4 structures was studied with competition dialysis experiments. Our investigations demonstrated that Dox had significant affinity to the G4 formed by the VEGF promoter region Pu22 and stabilizing the G4 structure. The competition dialysis results revealed that the affinity of Dox to Pu22 was higher than its affinity to other G4 forming sequences as BCL-2, C-myc, Her-2, K-ras and Human telomeric repeat. More importantly, our results revealed that Dox's affinity to Pu22 was comparable to its affinity to double stranded DNA, which might imply a new plausible action mechanism for Dox in-vivo. In the second part, a rapid, facile and sensitive off-on-off gold nanoparticle-Azacyanine5 (AuNPs-Aza5) fluorescence probe for the detection of G4 structures was developed. The proposed AuNPs-Aza5 fluorescence probe was characterized with UV-vis absorption, CD and Fluorescence spectroscopy, as well as Transmittance Electron Microscopy (TEM) and Dynamic Light Scattering (DLS) techniques. This sensing platform selectively responded to G4 structures including VEGF-Pu22, K-ras, C-myc and BCL-2, while exhibiting no similar response to the other secondary structures, such as single, double and triple stranded structures. VEGF promoter region Pu22 was chosen as the model G4 to investigate the analytical merits of the study and the off-on-off AuNPs-Aza5 probe displayed linear response to the model G4 between a concentration range of 0.032-0.347 M with a detection limit of 12.66 nM.