Kentsel yenileme projelerinde uygulama politikaları; İstanbul Süleymaniye yenileme alanı
Urban renewal project implementation policies in ; İstanbul Süleymaniye renewal area
  1. Tez No: 557192
  2. Yazar: BERAT UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
UNESCO dünya miras listesinde yer alan, İstanbul Tarihi Yarımada bölgesinde ki Süleymaniye yenileme alanı, koruma statüsünde ve sit alanı kapsamında yer almaktadır. Tez kapsamında seçilen bölge, Osmanlı imparatorluğu dönemindeki kültürel ve tabiat varlıklarıyla Osmanlı kenti ve geleneksel Türk evi ile tarihi dokusunun gelecek nesillere aktarıldığı eşsiz bir envanter sunmaktadır. Çalışma süresince Süleymaniye yenileme alanının tarihsel gelişimi, alan için alınan planlama kararları, projelendirme süreçleri, uygulama politikaları ve düzenlenen mevzuatlar hakkında araştırmalar yapılmıştır. Yenileme alanı kapsamında planlanan, farklı uygulama politikaları incelenmiş olup çalışmada Süleymaniye yenileme alanı için doğru uygulama politikaları için neler yapılabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Süleymaniye renewal area which has placed in İstanbul historical peninsula, placed within UNESCO World inheritance list, (,) setting protection statute and becoming site area. Choosen place with thesis that the Ottoman city with Cultural and natüre wealth and traditional Turkish houses with historical texture is a unique example and Express to next generation . Süleymaniye renewal area's historical improvement( ,)making decision for planning area, projecting periods , application policies and coordinated regulations have been researched . Different applying policies have examined and studied what can be done to the properest applications for Süleymaniye renewal area.