Kentsel yenileme sürecinde Ayvansaray (Türk) Mahallesi örneği
The case of Ayvansaray (Türk) district in urban renovation process
  1. Tez No: 557193
  2. Yazar: HAKAN ATALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarihi Yarımada, İstanbul'un tarih ve kültür merkezi konumda olup 2005 yılı itibariyle bu bölge kentsel yenileme programına dahil edilmiştir. Yerel yönetim tarafından tarihi geçmişi dikkate alınarak mahalle yapısından hareketle Türk Mahallesi adıyla yenilenmesi duyurulan projede 4 ada, 68 parselde, 15 sivil mimarlık örneği yapı ve 4 anıt eser yer almaktadır. Tez kapsamında, bu bölgede yapılan uygulamaların kentsel yenileme bağlamında değerlendirilmesinin yanı sıra yapılan mimari uygulamaların da yine tarihi dokuyu koruma ve özüne sadık kalma hususları dairesinde değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca, proje hedefleriyle ifade edilen yaklaşımların uygulama sürecinde ne düzeyde gerçekleştirildiği ve hayata geçirildiği de yine araştırmada ele alınmış olan hususlardandır.
Özet (Çeviri)
The Historic Peninsula is a historical and cultural center of Istanbul and as of 2005, this region has been included in the urban renewal program. In the project, which was announced by the local administration on the basis of its historical background, it was announced that the neighborhood was renamed as the Turkish Quarter. There are 15 civil architecture buildings and 4 monuments in 4 islands and 68 parcels. Within the scope of the thesis, in addition to the evaluation of the applications in this region in the context of urban renewal, the architectural practices which were made were evaluated within the framework of preserving the historical texture and staying true to the essence. In addition, the extent to which the approaches stated in the project objectives are implemented and implemented are also discussed in the research.