Blokzinciri ve akıllı sözleşmeler: Güvenli bir dijital sertifikasyon uygulaması geliştirilmesi
Blockchain and smart contracts: Developing a reliable digital certification application
- Tez No: 557205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TAŞKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Blokzinciri teknolojisi ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto'nun“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”isimli makalesiyle ortaya atılmış, klasik veritabanı teknolojilerinin merkeziyetçiliğine, müdahale edilebilirliğine ve değiştirilebilirliğine karşı çözüm olarak sunulmuştur. Genel kanının aksine blokzinciri ile bitcoin farklı kavramlardır. Blokzinciri bitcoin sisteminde kullanılan teknojidir ve birçok daha farklı kullanım alanı mevcuttur. Blokzinciri merkeziyetçi olmayan yapısıyla varlığı daha eski olan geleneksel çözümlerinden daha güvenilir bir yapıya sahiptir. Sunduğu bu güvenilir yapı sayesinde kurumlar ve ticari kuruluşlar hitap ettiği kesimin güvenini sağlama alırken ulaşamadığı kesimlerin de güvenini kazanmaya başlamaktadırlar. Bu tezde blokzinciri teknolojisi, bazı blokzinciri çözümlerinin sağladığı akıllı sözleşmeler ve sağlanan bu akıllı sözleşmelerle birlikte blokzinciri ağında birlikte çalışan merkezi olmayan uygulamalardan (DAPP-Decentralized Applications) bahsedilmiş ve güvenilir bir merkezi olmayan dijital sertifikasyon uygulaması geliştirilmiştir. Akıllı sözleşme koşan blokzinciri çözümlerinden Ethereum temel alınarak hareket edilmiştir. Lokalde çalışan bir özel(private) bir Ethereum blokzinciri ağı ile birlikte Dapp geliştirmek üzere tasarlanmış bir framework kullanılmıştır. Bir Ethereum ağıyla haberleşmek için kullanılmak üzere tarayıcı üzerinden çalışan bir light düğüm (node) kullanılmıştır. Geliştirilen akıllı sözleşmeyi koşan Dapp uygulaması lokal özel Ethereum blokzinciri ağındaki bir adresten tarayıcıya aktarılan test bakiyesi ile finanse edilmiştir. Bir sözleşme oluşturma ve bu sözleşmeyi Dapp uygulamasından çağırmak için harcanan Ethereum miktarı ve zaman lokal blokzinciri ağının arayüzünden takip edilmiştir. İşverene, işe alacakları aday çalışanlarından gelecek diploma ve sertifikaların güvenilir bir şekilde saklandığı ve değişikliğe uğramadığı veya sahte olmadığı blokzinciri teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle garanti edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology was first introduced in 2008 by Satoshi Nakamoto's“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”article and presented as a solution to the centralization, interoperability and interchangeability of classical database technologies. Blockchain is not a money laundering mechanism. On the contrary, it has a more reliable structure than the older ones with its non-centralized structure. Thanks to this reliable structure, institutions and commercial establishments ensure the confidence of the people they address and they start to gain the trust of the people they cannot reach. In this thesis, the blockchain technology, smart contracts provided by some blockchain solutions and decentralized applications (DAPP) which work together in the blockchain network have been mentioned and a reliable decentralized web applicaiton has been developed. The Ethereum, which is one of the block chain platforms running smart contract, is used. A framework that is designed to develop Dapp and a private Ethereum blockchain network is used together in the personal computer. A light düğüm is used to communicate with an Ethereum network. The Dapp app, which runs the developed smart contract, is financed by the test balance transferred to the browser from an address in the local private Ethereum blockchain network. The amount of Ethereum spent to create a contract and to recall the contract from the Dapp application was followed by the interface of the local blockchain network. The employer is guaranteed with blockchain technology and smart contracts where the certificates from the candidate employees to be hired are stored reliably, not modified or counterfeited.