Maden atıkları depolama tesislerinin incelenmesi , Gümüşhane Koza Mastra Altın İşletmesi örneği
Investigation of mine waste storage facilities: The case of Gümüşhane mastra Koza Old Mining
- Tez No: 557207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada altın madenciliği faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan proses atıklarının depolandığı atık depolama tesislerinin (ADT) yapımı örneği olarak Gümüşhane Koza Mastra Altın işletmesinin atık depolama tesisi incelenmiştir. Atık depolama tesislerinin projelendirilmesi, yapımı ve denetlenmesi yasal mevzuatlara göre inşa edilmektedir. Mastra 3. ADT inşaatı kapsamında şev ve palye kazıları, dolguları, şev yüzeyi hazırlama, drenaj sistemleri, taban kil dolgusu, kaplama sistemlerinin serimi, gözlem kuyuları, kuşaklama kanalı kazıları ve dolgu işlemleri yapılmıştır. Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra atık depolama sahaları doğaya yeniden kazandırılacaktır. Çalışmada atık depolama tesisleri yapım aşamaları yönetmelik ve standartlara uygun olarak yapılmış, kontrol ve ölçüm sonuçları çevresel açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the waste storage facility of Gümüşhane Koza Mastra Gold Plant was examined as an example of the construction of waste storage facilities (ADT) where the wastes are stored as a result of the disposal methods resulting from the gold mining activities. The design, construction and supervision of waste storage facilities are constructed in accordance with legal regulations. Slope and pale excavations, fillings, slope surface preparation, drainage systems, floor clay fillings, laying of coating systems, observation wells, bracing channel excavations and filling operations were performed within the scope of Mastra 3. ADT construction. After the completion of these works, the landfills will be restored to nature. In the study, the construction stages of waste storage facilities were made in accordance with the regulations and standards, and the control and measurement results were evaluated from an environmental perspective.