Küsküt'ün (Cuscuta campetris Yunck) mercimek (Lens culinaris L.) bitkisel ve agronomik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of dodder (Cuscuta campetris Yunck) lentils (Lens culinaris L.), on herbal and agronomic properties
  1. Tez No: 557208
  2. Yazar: SAMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ilinde 2017-2018 yetiştirme dönemlerinde küsküt'ün (Cuscuta campestris Yunck.) Fırat 87 (Lens culinaris L.) mercimek çeşidinin agronomik özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tesadüf bloklar deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve 4 farklı uygulamadan oluşmuştur. Küsküt'ün mercimek gelişimine etkisi kontrol parselleri ile mukayese edilerek sayısal olarak etki oranı belirlenmiştir. Araştırmada küsküt ile kimyasal mücadelede sadece çıkış öncesi pendimethalin uygulandığında küsküt yoğunluğu 13.217 adet/m2, çıkış sonrası imazamox uygulandığında 20.473 adet/m2 ve pendimethalin (Ç.Ö.) + imazamox (Ç.S.) uygulamasında 8.274 adet/m2 ve kontrol parsellerinde ise 90.725 adet/m2 olduğu belirlenmiştir. Bu uygulamaların küsküt yoğunluğu üzerine en yüksek etkiyi sırasıyla pendimethalin+ imazamox, ikinci sırada pendimethalin ve en düşük seviyede imazamox etkili olduğu tespit edilmiştir. Küsküt'ün çimlenme ve houstarium oluşturma tarihine ve yoğunluğuna bağlı olarak; mercimeğin çıkış süresine (gün), çiçeklenme gün sayısına üzerine etkisi istatistikî olarak önemsiz bulunmuştur. Oysa fizyolojik olgunlaşma süresine (gün), ilk bakla yüksekliğine (cm), bakla sayısına (adet/bitki), tane sayısına (adet/bitki), tek bitki verimine (g), bin dane ağırlığına (g) ve tane verimine (kg/da) istatistikî olarak önemli oranda etki yaptığı belirlenmiştir. Küsküt'lü parsellerdeki mercimek dal sayısı (adet/bitki) ve bitki boyu (cm) imazamox uygulanan parseller ile aynı grupta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effects of Dodder (Cuscuta campestris Yunck.) on agronomical properties of Fırat 87 (Lens culinaris L.) lentil variety in 2017-2018 agricultural season in the city of Kahramanmaras. The study consisted of 3 replications according to the Randomized Block Design with 4 different applications. The effect of Dodder on lentil development was determined by comparing the results with the control varieties. It was determined in the study that in chemical fight against Dodder, the density of Dodder was 13.217 pcs/m2 when only Pendimethalin was applied before the germination; 20.473 pcs/m2 when ımazamox was applied after the germination; 8.274 pcs/m2 when pre-emergence Pendimethalin+post-emergence ımazamox was applied; and 90.725 pcs/m2 in the Controls. It was determined that the highest effect on Dodder density was obtained with the Pendimethalin+ımazamox, Pendimethalin, and at the lowest level with ımazamox. Depending on the germination and haustorium-forming date and density, the effect of it was found to be insignificant on germination (days) and blossoming day count of the lentil. However, it was also determined that it was effective on the physiological ripening duration (days), initial bean height (cm), number of beans (pcs/plant, number of grains (pcs/plant), single-plant yield (g), thousand-grain weight (g), and grain yield (kg/da) at a statistical level. The number of the branches in the lentil in parcels with Dodder (pcs/plant) and the plant height (cm) were in the same group as the parcels in which ımazamox was applied.