Okul yöneticilerinin teknostres algıları ile bireysel yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Edirne ili örneği)
Investigation of the relationship between school administrators' technostress perceptions and their individual innovative features (Edirne case)
  1. Tez No: 557228
  2. Yazar: DAMLA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmanın amacı okul yöneticilerinin teknostres algıları ile bireysel yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Araştırmanın evrenini, Edirne ili merkez ve ilçelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 361 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tarafdar, Tu, Ragu-Nathan, Ragu-Nathan (2007) tarafından geliştirilen ve Türk kültürüne uyarlaması Ilgaz, Özgür ve Çuhadar (2016) tarafından yapılan Teknostress Ölçeği, özgün formu Hurt, Joseph ve Cook (1977) tarafından geliştirilen ve Türk kültürüne uyarlaması Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından yapılan Bireysel Yenilikçilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca çalışma grubuna ilişkin demografik bilgilerin edinilmesi amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmada normal dağılım gösteren değişkenler için ANOVA ve t-testi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Kruskal Wallis-H testi ve Mann Whitney U-testi uygulanmıştır. Okul yöneticilerinin teknostres algıları ile bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması için ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada; okul yöneticilerinin teknostres algılarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Okul yöneticilerinin teknostres algılarının yaş, mesleki hizmet süresi ve teknoloji ile ilgili hizmet-içi eğitim alma durumuna göre farklılaştığı görülmüştür. Okul yöneticilerinin bireysel yenilikçilik düzeylerinin ise sorgulayıcı kategoride olduğu bulunmuş, okul yöneticilerinin bireysel yenilikçilik özelliklerinin yalnızca yaşa göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada bireysel yenilikçilik ile tekno-karmaşa arasında düşük düzeyde negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu, bireysel yenilikçilik ile tekno-güvensizlik arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu, bireysel yenilikçilik ile tekno-belirsizlik arasında ise düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between technostress perceptions of school administrators and individual innovative characteristics. 285 school administrators working in elementary, secondary and high schools affiliated to the Ministry of National Education, located in the districts of Edirne province and central Edirne, participated in the research. The Technostress Scale developed by Tarafdar, Tu, Ragu-Nathan, Ragu-Nathan (2007), the Individual Innovation Scale developed by Hurt, Joseph and Cook (1977) were used. The research also used a personal information form developed by the researcher to obtain demographic information about the study group. Data collected in the study were analyzed with statistical package program. ANOVA and Kruskal Wallis-H test were used to determine variables with normal distribution. T-test and Mann-Whitney U-test were used to determine variables without normal distribution. Correlation was applied to determine the relationship between school administrators' technostress perceptions and individual innovativeness levels. In the study, it was determined that the technostress perceptions of the school administrators were moderate. It has been seen that school administrators' technostress perceptions differ only by age, duration of service and in-service training of technology. Individual innovativeness levels of school administrators were found to be in the questioning category. The individual innovation characteristics of school administrators differ only by age. It is found that there is a low level, negative and significant relationship between individual innovation and techno-complexity. There is a low negative and significant relationship between individual innovation and techno-insecurity. There is a low positive and significant relationship between individual innovation and techno-uncertainty.