Okullarda teknolojik liderlik ile teknostres ilişkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
Relationship of technological leadership and technostress in schools: A research in Istanbul
  1. Tez No: 781935
  2. Yazar: HANDE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ile öğretmenlerin teknostres seviyeleri arasındaki ilişkinin demografik değişkenler ile açıklanmasıdır. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul ili Ümraniye ilçesinde yer alan özel bir eğitim kurumunda çalışan 129 öğretmenden oluşmaktadır. Bu araştırmada ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İlköğretim Okulu Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Rolleri Ölçeği ve Öğretmenlerin Teknostres Seviyelerini Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ve alt boyutları ile öğretmenlerin teknostres seviyeleri ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Her iki ölçeğin de kendi alt boyutları arasındaki ilişki yüksektir. Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri, demografik değişkenler bakımından incelendiğinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerin teknostres seviyeleri demografik değişkenler bakımından incelendiğinde ise yaş, eğitim düzeyi ve idari görev değişkenleri ile anlamlı bir farklılık bulunmazken, cinsiyet, tecrübe ve bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili hizmet için eğitim alıp almama durumuna göre anlamlı bir farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to explain the relationship between the technology leadership roles of school administrators and teachers' technostress levels with demographic variables. The study group of the research consists of 129 teachers working in a private educational institution located in the Ümraniye district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. In this research, Personal Information Form, Technology Leadership Roles Scale of Primary School Administrators and Teachers' Technostress Levels Scale were used. According to the results of the research, no significant relationship was found between the technology leadership roles and sub-dimensions of school administrators and the technostress levels and sub-dimensions of teachers. There is a high correlation between the sub-dimensions of both scales. When the technology leadership roles of school administrators were examined in terms of demographic variables, no significant difference was observed. When the technostress levels of teachers are examined in terms of demographic variables, there is no significant difference with age, education level and administrative duty variables, but there is a significant difference according to gender, experience and whether they have received training for service related to information and communication technologies.