Triple negatif meme karsinomlarında immünohistokimyasal olarak GATA3 ile Fli-1 ekspresyonunun önemi ve klinikopatolojik parametreler ile karşılaştırılması
The importance of immunohistochemical expressions of GATA3 and Fli-1 in triple negative breast carcinomas, and their relationship with clinicopathological parameters
- Tez No: 557230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CANAN KELTEN TALU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Triple negatif meme karsinomu, hormon reseptörleri ve HER2 ekspresyonu göstermeyen meme karsinomlarını içeren gruptur. Bu heterojen grup tümörler, genç kadınlarda görülme eğiliminde olup erken dönemde nüksler ile karakterizedir. Henüz triple negatif meme tümörlerine yönelik özgül bir tedavi bulunmaması nedeniyle klinik açıdan önem arz etmektedirler. Prognostik önemi olan potansiyel belirleyiciler ile, agresif tedavi ihtiyacı olan hastalar seçilmeye çalışılmaktadır. Çalışmaya 5 yıllık süre içinde İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji laboratuvarında incelenmiş ardışık 642 meme rezeksiyon materyali içinden 53 triple negatif meme karsinomu dahil edildi. Tümör bloklarına ulaşılan 48 olguya immünohistokimyasal olarak GATA3 ve Fli-1 antikoru uygulandı. Boyanma yoğunluğu ve boyanma yaygınlığı birbiriyle çarpılarak her bir tümör için 0 ile 300 arasında bir değer (H-skor) bulundu. Bu çalışmada triple negatif meme tümörlerinde GATA3 ve Fli-1 ekspresyon düzeylerini ve bu düzeylerin olgulara ait klinik-patolojik parametreler ile ilişkilerini araştırdık. Triple negatif meme kanserleri tüm olguların %8,25'ini oluşturmaktaydı. Çalışmamızda tümörlerin %71,4'ünde GATA3 ile, %85,7'sinde Fli-1 ile nükleer pozitif boyanma saptandı. İstatistiksel olarak GATA3 ve Fli-1 H-skoru arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu (p=0,019). GATA3 ve Fli-1 H-skoru açısından nüks olan ve olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Fli-1 H-skoru ile nüks gelişme süresi arasında ters yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,016). 40 yaşında ve daha genç olan hastaları içeren grupta 40 yaşından büyük olan hastaları içeren gruba göre ve lenf nodu metastazı olan grupta, lenf nodu metastazı olmayan gruba göre GATA3 H-skoru istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0,020 ve p=0,038). Diğer patolojik parametreler ile GATA3 ve Fli-1 H skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmedi. Çalışmamızda GATA3 ve Fli-1 immünekspresyonu arasında korelasyon saptadık. GATA3'ün, 40 yaş ve altı hastalarda, 40 yaş üstü hastalara göre; lenf nodu metastazı görülen grupta hiç lenf nodu metastazı olmayan gruba göre daha yüksek oranda eksprese edildiğini tespit ettik. Ayrıca Fli-1 ekspresyonu azaldıkça nüks gelişme süresinin arttığını saptadık. Sonuç olarak, GATA3 ve Fli-1, bcl-2'yi içeren antiapopitotik yolak üzerinden birlikte etki gösteriyor olabilir. GATA3 lenf nodu metastazı yapma ihtimali olan grupları saptayan, Fli-1 ise nüks gelişme süresi ile ilgili bilgi veren bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer is a group of tumors that doesn't show expression of hormone receptors and HER2. The heterogeneous group is characterized by their tendency to develop in young women, and early recurrences. Triple negative breast tumors are also clinically important due to not having a specific therapy option for them. The patients who are in need of aggressive therapies are tried to choose by potential markers with prognostic importances. The study included 53 triple negative breast tumors chosen from 642 consecutive breast resection materials that were examined in İstanbul Research and Training Hospital in 5 years period. Fourty eight cases, whose blocks were reached, were stained with GATA3 and Fli-1 immunohistochemically. Staining intensity scor was multiplied by percentage of stained tumoral cells. A H-score was detected for each tumor, between 0 and 300. In this study, we researched expression levels of GATA3 and Fli-1 in triple negative breast tumors, and the relationship of these levels with clinicopathological parameters. Triple negative breast tumors constituted 8,25% of all breast cancer cases. We detected nuclear positivity in 71,4% of tumors with GATA3 and 85,7% of tumors with Fli-1. There was a statistically significant relationship between GATA3 and Fli-1 H-score (p=0,019). There was no statistically significant relationship between relapsed and non-relapsed groups in terms of GATA3 and Fli-1 H-score. We determined a statistically significant negative relationship between Fli-1 H-score and relapse time (p=0,016). Cases younger than 40 years and cases with lymph node metastasis had statistically significantly higher GATA3 H-score comparing with cases older than 40 years and cases with no lymph node metastasis, respectively (p=0,020 ve p=0,038). There was no statistically significantly relationship between other pathological parameters and GATA3 as well as Fli-1. In conclusion, we detected a correlation between GATA3 and Fli-1 immunexpression. We determined higher GATA3 expression in cases younger than 40 years and in cases with lymph node metastasis compared with cases older than 40 years and cases with no lymph node metastasis, respectively. Moreover, as the expression of Fli-1 descreased, relapse time increased. GATA3 and Fli-1 may effect together on antiapoptotic pathway involving bcl-2 protein. GATA3 may be a potential marker as determining tumors that have metastasis possibility to lymph nodes, and Fli-1 as giving information about relapse time.