Tükenmişlik sendromunun ve iş doyumunun yaşam doyumu ile ilişkisi: Özel sektör çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship of burnout syndrome and job satisfaction with life satisfaction: A study on private sector employees
  1. Tez No: 557235
  2. Yazar: SERPİL SIVAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı tükenmişlik sendromu ve iş doyumunun bireylerin yaşam doyumunu nasıl etkilediklerini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma evreni 2018 yılı İstanbul ilinde özel sektörde çalışan bireylerden oluşturulmuştur. Araştırma örneklemi ise bu evrenden kolay örnekleme yöntemi ile seçilen 84'ü kadın (%32), 175'i erkek (%68), toplam 259 bireyden oluşmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan bireylerin yaşları 18 ve üzerinde değişmektedir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Pines Tükenmişlik Ölçeği”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“Diener Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans Analizi (ANOVA) ve çoklu regresyon kullanılarak analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, bireylerin gelir düzeyleri ile tükenmişlik arasında, bireylerin yaşları ile iş doyumu arasında, bireylerin eğitim düzeyi, gelir düzeyi, kurumdaki pozisyonları ile iş doyumu ve yaşam doyumları arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Çalışma sonucunda tükenmişlik sendromu ile yaşam doyumu arasında orta düzeyde negatif, iş doyumu ile yaşam doyumu arasında ise orta düzeyde pozitif yönlü etkisi olduğu açığa çıkarılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki diğer araştırma bulguları ışığında tartışılmış ve araştırma sonuçlarına göre araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how burnout syndrome and job satisfaction affect life satisfaction of individuals. The universe of this study is composed of the employees living in Istanbul in year 2018. The research sample were consisted of 259 individuals 84 women (32%), and 175 men (68%), who were chosen from this universe by convenience sampling method. The age of the individuals who made up the sample were varied 18 and above years. In this study“Demographic Information Form”,“Pines Burnout Measure”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”, and“Diener's Life Satisfaction Scale”were used as data collection tools. The data gathered from the study were analyzed by using Independent Sample t-test, ANOVA, and Hierarchical Regression. According to the findings of this study, significant differences were found between the income levels of the individuals and burnout, age and job satisfaction of the individuals, education level, income level, positions of the individuals, job satisfaction and life satisfaction. It has also been revealed that there is a moderate negative effect between burnout syndrome and life satisfaction and a moderate positive effect between job satisfaction and life satisfaction. The findings obtained from the research were discussed in the light of the other research findings in the literature and recommendations were presented to the researchers and practitioners according to the results of the research.