İnsan hakları bağlamında yoksul kesimlerin sağlık hakkına erişimi
The accessiblity of poorer segment of society to right health in terms of human rights
  1. Tez No: 557249
  2. Yazar: BURÇİN AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın amacı; ülkenin sosyolojik, ekonomik ve kültürel yapısını göz ardı etmeden yoksulların sağlık hakkı erişiminin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için Fatih Kaymakamlığı – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan sosyal yardım alan 10 (on) katılımcı ile ortalama yarım saat (30 dakika) süren görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada katılımcılar literatür taraması ve uzman görüşleri alınarak oluşturulmuş ve ön denemesi yapılmış on beş soruluk 'Görüşme Formu'nu cevaplandırmışlardır. Ve toplanan bilgiler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Görüşme türlerinden“yarı–yapılandırılmış görüşme”tercih edilerek katılımcıların psiko–sosyal durumları hakkında daha fazla veri sağlanması amaçlanmıştır. Buna ek olarak bulgular nicel bir yaklaşım ile de ifade edilmiştir. Sonuçlar araştırmaya veri sağlayan katılımcıların, insan hakları ve sağlık hakkı bilgilerinin yetersiz olduğunu göstermiştir. Ayrıca örneklemi oluşturan yoksul katılımcıların sağlık giderleri, ulaşım ve sağlık personeli yaklaşımı gibi faktörler sebebi ile sağlık hakkı erişim engeli yaşadığını göstermektedir. Sonuç olarak araştırma bulguları yoksul bireylerin insan hakları ve sağlık hakkı gibi konularda donanım açısından yetersiz olduğunu ve Tıbbi Sosyal Hizmet alanını yeterince tanımadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyze the poor's access to health rights without ignoring the social, economic and cultural structure of the country. Qualitative research method was used in the study. The study group of the research was determined by purposeful sampling technique. In order to accomplish this, interviews of about 30 minutes were conducted with applicants to District Governorship of Fatih – Social Solidarity and Cooperation Foundation. At this stage, 10 participants who benefits social welfare were asked to answer the pre-tested fifteen questions on the 'Interview Form' which were prepared after the literature review and expert opinions. The information accumulated were analyzed via descriptive analysis. The“semi-structured interviewing”is preferred, so that the participants would give more information on their psychosocial status. In addition, findings were presented with a quantitative approach. The results determined that the applicants provided information to the study had insufficient knowledge on human rights or right to health. Also, it showed that the poor applicants face access difficulties to right to health due to factors such as health expenses, transportation and the attitudes of health personnel. The results showed that poor individuals were insufficient in terms of subjects such as human rights and right to health and were not familiar enough with the area of Medical Social Service.