Interchange ders kitabının öğrenci merkezli öğretim kriterine dayanarak öğretmenlerin bakış açısı tarafından değerlendirilmesi
An evaluation of interchange coursebooks based on the criteria of learner centered teaching: Teachers' point of view
  1. Tez No: 557248
  2. Yazar: SEDA YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ZABİTGİL GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bugünün dil öğretimi öğrenci merkezli öğrenim deneyimini gerektirmektedir. Etkili öğretim pratiği için, öğrenci merkezli öğretim kilit nokta olarak görülmektedir. Öğrenci merkezli öğretim aktif katılım ve yaparak öğrenme ile kendi yeteneklerini geliştirmeleriyle birlikte öğrencilere öğrenim süreçlerini şekillendirmelerine imkan verir. Bu nedenle, ders kitaplarının seçimi ve adapte edilmesi öğrenim sürecinde önemli rol oynamaktadır. İyi seçilmiş veya iyi düzenlenmiş bir ders kitabı öğrencilere dili etkileşimli ve gerçek bağlamlarda kullanmaları için bolca fırsatlar sunmaktadır. Bu yüzden, öğrenci merkezli yaklaşımı ve iletişimsel yönelimi birleştiren iyi seçilmiş bir ders kitabı başarılı öğrenim bağlamı için kilit noktası olacaktır. Bu çalışma Interchange ders kitabını öğretmenlerin bakış açılarından öğrenci merkezli öğretim kriterine dayanarak araştırmıştır. Araştırmada öğretmenlerin amaçlarıyla ders kitabı amaçlarının öğrenci merkezli öğretim ile uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir. Öğrenci özerkliği, gerçek dil kullanımı, kişisel değerlendirme, hedef dili iletişimsel olarak kullanma ve bunların ders kitabı ile olan ilişkisi öğretmen anket ve mülakatıyla değerlendirilmiştir. Korelasyon analizi nicel analiz ve tematik analiz nitel analiz için kullanıldı. İki yöntemi kullanarak bu çalışma Interchange ders kitabının bazı kriterde öğrenci merkezli öğretim ile uyumlu bulunduğunu fakat bazılarında ise uyumlu olmadığını gösterdi. Bulgulara dayanılarak, ders kitabının öğrenci merkezliliğini arttırması için eğitsel sonuçlar önerildi.
Özet (Çeviri)
Today's language teaching context calls for a student-centered learning experience. For effective teaching practice, learner-centred teaching is seen as a key. Learner-centred teaching enables learners to shape their learning process as well as improving their own competence by learning and active participation. Hence, selection and adaptation of coursebooks play a significant role in learning process. A well chosen or a well-designed coursebook provides abundant opportunities for students to use language in interactive and authentic contexts. It facilitates the use of target language communicatively and independently. Thus, a well-chosen coursebook that combines a learner-centered approach and a communicative orientation will be the key for a successful learning context. The aim of this study is to investigate the Interchange coursebook based on criteria learner centered teaching from teachers' perspective. Whether teachers' objectives and the coursebook objectives are in agreement with a learner centered teaching style was evaluated in the study. Learner autonomy, authentic language use, self-assessment, using the target language communicatively and their relation to the coursebook were evaluated using teacher questionnaire and teacher interview. A Correlation analysis was used for quantitative and thematic analysis was used for qualitative analysis. Using the two instruments, the study showed that the Interchange coursebook was found to be in line with learner-centered teaching based on some criteria, but not in some others. Based on these findings, pedagogical implications were suggested to increase learner-centeredness of the coursebooks.