En'âm sûresinin kırâatlar açısından incelenmesi
Recitation En'am sura investigation of kiraat
  1. Tez No: 557263
  2. Yazar: YAHYA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İhtiva ettiği konular bakımından, farklı bir zenginliğe sahip olan bu sûre, ayetlerin anlamları üzerinde değişikliğe neden olan bir kısım kıraat çeşitlerini ihtiva etmektedir. Bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Kur'ân'ın i'câzı, yani muarızlarının bir benzerini getirmekten âciz kalmaları ve kıraat denilince nelerin anlaşılabileceği gibi hususlar üzerinde kısaca durularak, bunların ne anlam ifade ettiği açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde ise kıraatları bimenin faydası ve kıraat farklılıklarının mânâyı etkileme hususu, İkinci bölümde, En'âm sûresinin nüzûlü, isimlendirilmesi, ihtiva ettiği konuların neler olduğu, konuların âyetlere göre dağılımı gibi hususlar belirtildikten sonra, sûrede üzerinde durulan konular hakkında Hz. Peygamber'in (s.a.v.) ve Sahabenin sözleri nakledilmiştir. Üçüncü bölümde ise, tezimizin asıl konusu olan En'âm sûresinin kıraatlar açısından incelenmesi ve mânâ üzerindeki etkisi tahlil edilmiştir. Yine bu bölüm içerisinde, sûrede geçen şâz kıraatlar belirli bir sıra gözetilerek zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of its content subjects, this sura has got very rich structure and includes some recitation styles which cause the changes the meaning of ayets. This study consists of an introduction and two parts. In the introductory chapter. We emphasised on and tried to explain miracle of Qur'an(I mean the oppenent of Qur'an became unable to simulate it),the description of Qur'an and what people understand when they hear recitation. We dealed on the differences of recitation which effect meaning in this chapter. In the first chapter, after revelation of sura Enam, entitling, types of its content, dividing the subjects according the ayets, we reported Saint Muhammed's and his friends' words on the issues of enam. In the second chapter, Analyzed the sura Enam recitations, and its effects on the meaning. Also in this chapter, Mentioned on Şaz recitations in sura Enam in orderly.