21.yy'da gelişmekte olan ülkelerin ağır sanayi ile büyüme imkanının araştırılması: Türkiye örneği
Investigation of the growth of growth by heavy industry in the 21st years of developing countries: Turkey example
  1. Tez No: 557271
  2. Yazar: FURKAN ONGU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DUYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ağır sanayi aslında kalkınma treninin en başını çeken lokomotifi ve diğer sanayileri de kuran sanayidir. 21.yüzyılda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, gelişmekte olan ülkeler içinde ağır sanayi ve büyüme arasındaki ilişki önemlidir. Türkiyede gelişmekte olan ülkeler sınıfındadır. Bu araştırmada Türkiye'de ağır sanayi ile büyüme imkânı incelenmiştir. Bu araştırma literatür araştırması şeklinde yapılmış ve iki ana bölüm üzerinden şekillendirilmiştir. İlk bölümde ekonomik büyüme ana başlığı altında, ekonomik büyümenin belirleyicileri, özellikleri ve teorileri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türkiye'de ağır sanayi ve büyüme ilişkisi incelenmiştir. Türkiye'de ağır sanayinin; girişimci desteklerinin olması, bu alanda yatırımların özendirilmesi, Türkiye'nin sahip olduğu jeopolitik konum, ağır sanayinin ihracat kapasitesi ve Türkiye'nin büyüme eğilimi içinde olması gibi güçlü yönleri vardır. Bunların yanı sıra Türkiye'de sanayileşme politikaları kalkınmanın temel dayanağı olmaya devam etmesine rağmen, gelişmiş sanayi toplumlarına ve gelişmekte olan birçok ülkeye oranla Türkiye'nin sanayileşmesi yeterli düzeye ulaşamamıştır. Sanayi devrimi sonrasında geç kalkınmışlık duygusu ile 19. Yüzyılda başlatmış olduğumuz sanayileşme çabalarımız neticesinde ülke olarak elde ettiğimiz deneyim, varisi olduğumuz medeniyet birikimi ile birleşince, bugün bize tarihteki hatalarımızdan ders çıkartarak yeniden güçlü bir devlet olma ve insanlığa yeni bir alternatif sunma olanağı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Heavyindustry is theindustrythatbuildstheleadingtrain of developmentandotherindustries. As in developedcountries in the 21st century, therelationshipbetweenheavyindustryandgrowth is important in developingcountries. Turkey is in theclass ofdevelopingcountries. In thisresearchgrowthopportunitieswithheavyindustry in Turkeywasinvestigated. Thisresearchwasconducted in the form of a literaturereviewand it wasshapedthroughtwo main sections. In thefirstpart, underthe main heading of economicgrowth; determinants, characteristicsandtheories of economicgrowthhavebeeninvestigated. In thesecondpart, heavyindustryandgrowthrelationships in Turkeyhavebeenexamined. Heavy industry in Turkey have strengths like theexistence of entrepreneurialsupport, encouragement of investment, Turkey'sgeopoliticalposition, Turkey'sexportcapacityandbeing in heavyindustry'sgrowth trend. Despitetheindustrializationpolicywillcontinueto be a pillar of developmentcomparedtodevelopedindustrialsocietiesandmanydevelopingcountriesindustrialization of Turkey has not reached a sufficientlevel.As a result of ourindustrializationeffortsthatwestarted in the 19th centurywith a sense of latedevelopmentaftertheindustrialrevolution, theexperiencethatwehavegained as a countrycombinedwiththeaccumulation of civilizationthatwehave as a successor, allows us tolearnfromourmistakes in historyandtooffer a newalternativetohumanity.