Türk sigorta sektörünün etkinlik analizi ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The efficiency analysis of the turkish insurance industry and its impact on economic growth
- Tez No: 557279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE HAYIRSEVER BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Finansal piyasalarda önemli bir fon yaratma aracı olan sigorta sektörü gelişmiş ülke ekonomilerinin bel kemiği konumundadır. Türkiye'de sigortacılık sektörü gelişmiş piyasalardaki seviyesine ulaşamamış olsa da ekonomide gittikçe artan bir öneme sahiptir. Buna göre, Türk sigorta sektörü, sektörde yapılan mevzuat düzenlemeleri ve çalışmalarla her geçen gün finansal sistem içindeki yerini sağlamlaştırmaktadır. Bu kapsamda çalışmada sigortacılığın finansal aracılık işlevinden bahsedilmiş, sektörün karlılık, likidite, sermaye yeterliliği ve faaliyet oranları değerlendirilmiştir. Sonrasında, etkinlik analizlerinde kullanılan bir yöntem olan VZA ile 2013-2017 yılları arasında Türk sigortacılık sektörünün verileri temel alınarak sektörün etkinlik analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, sigortacılık sektöründe yer alan şirketlerin etkinliklerinin ölçülmesi, etkinsiz olan sigorta şirketlerinin etkin konuma gelebilmeleri için öneriler sunulmasıdır. Ayrıca sigorta sektörünün ekonomiye olan katkısının ölçülmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The insurance sector, which is an important means of raising funds in financial markets, is the backbone of developed countries' economies. Insurance sector in Turkey has not reached the level of developed market though it has a growing importance in the economy. Accordingly, the Turkish insurance sector is strengthening its position in the financial system with the regulations and studies made in the sector. In this context, financial intermediation function of insurance is mentioned and profitability, liquidity, capital adequacy and activity ratios of the sector are evaluated. Then, with the DEA which is a method used in efficiency analysis, the efficiency analysis of the sector was made based on the insurance data for the period between 2013-2017. The purpose of this study is to measure the effectiveness of the companies in the insurance sector and to make suggestions for the ineffective insurance companies to become effective. In addition, it is aimed to measure the contribution of the insurance sector to the economy.