Human-robot co-working and roboethics
İnsanların ve robotların beraber çalışması ve robot etiği
  1. Tez No: 557278
  2. Yazar: KADİR ALPASLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ, DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Robot teknolojisi inanılmaz bir hızla ilerlemektedir. Robotlar artık günlük yaşamımızın bir parçası olmaya başladılar. Yakın bir gelecekte insanlar ve robotlar iş arkadaşı olacaklar. İnsanların ve robotların birlikte çalışması örgütlerde ve işletmelerde birçok değişikliğe yol açacaktır. Endüstri 5.0 vizyonlarından bir tanesi insanların ve robotların beraber çalışmasıdır. Bu araştırmanın amacı, insanların ve robotların birlikte çalıştığı ortamlarda robotların kabulüne etki eden faktörleri tespit etmektir. Araştırmanın amacına ulşamak için insanların ve robotların beraber çalışması üzerine bir odak grup çalışması gerçekleştirilmiş ve çalışanlardan veri toplanmıştır. Bu tezde önce robot etiği ile ilgili güncel araştırma soruları tespit edilerek kısaca tartışılmıştır. Sonra, insanların ve robotların beraber çalışması ile ilgili geniş bir yelpazedeki hususlar tartışılmıştır. Sonraki bölümlerde, araştırmamızı ve odak grup çalışması bulgularımızı sunmaktayız. Araştırma verilerinin analizi sonucu elde edilen bulgular kısaca şu şekildedir: Hemen hemen tüm araştırma katılımcıları robotların yakın bir zamanda iş yaşamımızın bir parçası olacağına inanmaktadırlar. Robotlara karşı tutum değişkenlik göstermektedir. Robotlarla beraber çalışmaya karşı bazı katılımcıların çok olumlu, bazılarının çok olumsuz ve diğerlerinin ise olumlu ve olumsuz arasında bir tutumları olduğu belirlenmiştir. Bazı katılımcılar robotların işyerlerinde kabul edilmesi için işe yaramalarının gerektiğini yani üretkenliği arttırmaları ve iş ortamını iyileştirmeleri gerektiğini özellikle vurguladılar. Katılımcıların işyerlerindeki robotların fiziki görünümüne ve sergilemesi gereken davranışlarına ait değişik fikirleri bulunmaktadır. Bazıları insansı özellikler beklerken, diğerleri makinemsi özellikleri tercih etmektedir. Sonuç olarak, insanlarla robotların beraber çalışmasının kabulüne birden çok faktör etki etmektedir. Robotlara karşı tutum ve işe yararlılık ana faktörler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The robotic technology is advancing at an incredible pace. Robots are already becoming a part of our lives. Soon, humans and robots will be co-workers. Human-robot co-working will create many changes in our organizational and business environments. One vision of Industry 5.0 is human-robot co-working. The goal of this research is to identify factors affecting robot acceptance in human-robot co-working environments. To reach the research goal, we conducted a focus group study on human-robot co-working and collected data from working professionals. In this thesis, first, we identify and briefly discuss current research questions in roboethics. Then, we discuss a wide range of issues related to human-robot co-working. In the following sections, we present our research and focus group study findings. Based on the research data analysis, we acquired the following findings. Almost all participants believe that robots will be a part of our workplaces soon. The attitude toward robots vary. Some participants have strong positive, some have strong negative, and most participants have an attitude between positive and negative toward working with robots. Some of the participants strongly express that robots have to be useful – in other words, robots have to improve efficiency and work environment - to be accepted in workplaces. Participants have different opinions on the appearance and behavior of robots to be used in workplaces. Some prefer human-like while others prefer machine-like appearance and behavior. As a result, there are multiple factors influencing acceptance of human-robot co-working. Attitude toward robots and usefulness are among the main factors.