Siber saldırıların ekonomik boyutu
The economic dimension of cyber attacks
- Tez No: 557280
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri her zaman ilk olarak savaş alanlarında denenmiştir. Almanların meşhur Enigma, şifreli telsiz iletişim ağı iletişim güvenliği olgusunu bizlere hatırlatmaktadır. Devamında İngiltere tarafından çözülen bu sistemin maliyeti Almanların İngiltere cephesini kaybetmesine kadar gidecek ağır sonuçlar doğurmuştur. Tarihte örnekleri bol olmakla beraber iletişim güvenliği ve bilgi güvenliğinin sonuçları arasında mutlaka ekonomik bir boyut bulunmaktadır. Günümüzde bilişim sistemleri ekonomide internet bankacılığı, online pazarlar, üretim yönetimi, askeri alanlarda ve savunma yatırımlarında yer edinmiştir. Bu doğrultu da bilişim teknolojilerinin getirdiği kolaylıkların yanında. Bilgi güvenliğinin de önemi artmıştır ve geçtiğimiz yüzyılda siber saldırılar ciddi ekonomik zararlara yol açmıştır. Bunu keşfeden devletler siber savunma stratejileri geliştirmişlerdir. Savunma bütçe ve strateji eylem planlarında siber güvenliğe yer ayırmaya başlamışlardır. Son yıllarda teknolojik adaptasyonun artması ile birlikte de siber saldırıların ekonomik boyutu giderek şiddetini arttırmış ve siber savaşları doğurmuştur. Ayrıca günümüzde gerçek hayatta karşımıza çıkan vekalet savaşları durumu siber dünyada da geçerli olduğundan, siber savaş ve saldırı ayrımı yapmak pek mümkün değildir. Her iki grup saldırı da birbirleri ile ilişkilidir. Siber saldırı ve siber savaşların ekonomik etkilerinin hesaplanması yönünde henüz bir çalışma mevcut değildir. Araştırmalarımız esnasında bu konuda dünyaca yetkin kurum, kuruluş ve firmaların ellerindeki verilerin siber saldırıların ekonomik etkilerini, ekonometrik analizlerle gerçeğe daha yakın olarak hesaplamak için henüz yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Bu sebeple çalışmamızda siber saldırıların ekonomik ilişkilerini ve etkilerini vurgulamaya, bu ekonomik etkilerin ileride yeterli veri ve anlayış oluştuğunda yapılacak çalışmalarda gerçeğe daha yakın olarak hesaplanabilmesi için bir yaklaşım, yöntem ve bakış açısı kazandırmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Developing communication technologies have always been first tested in battlefields. The famous German Enigma reminds us of the concept of encrypted wireless communication security. The cost of this system, which was subsequently solved by England, had severe consequences that would go on until the Germans lost the British front. Although there are plenty of examples in history, there is an economic dimension between the results of communication security and information security. Nowadays, information systems have taken place in internet banking, online markets, production management, military fields and defense investments in the economy. This is in addition to the convenience of information technology. Information security has also increased in importance and in the last century cyber attacks have caused serious economic damage. States that have discovered this have developed cyber defense strategies. They have begun to devote cyber security to their defense budget and strategy action plans. With the increasing technological adaptation in recent years, the economic dimension of cyber attacks has gradually increased its severity and has caused cyber wars. Furthermore, it is not possible to differentiate between cyber warfare and attacks as the power of attorney wars that we face in real life today is also valid in the cyber world. Both groups are associated with each other to attack. There is no study on the economic effects of cyber attacks and cyber wars. During the course of our research, we can say that the data at the hands of institutions, organizations and companies which are competent in this field is not yet sufficient to calculate the economic effects of cyber attacks more accurately with econometric analyzes. Therefore, in our study, we have tried to emphasize the economic relations and effects of cyber attacks and to provide an approach, method and perspective to calculate these economic impacts in the future when sufficient data and understanding is formed.