Birey-örgüt uyumu ile örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkide örgütsel politikanın düzenleyici rolü
The moderating role of organizational politics in the relationship between person-organization fit and organizational alienation
  1. Tez No: 557285
  2. Yazar: FATMA DUYGU BÜBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, birey-örgüt uyumu ile örgütsel yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkide örgütsel politikanın düzenleyici etkisinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan devlet üniversitelerinde çalışan akademik personel oluşturmaktadır (n=552). Çalışmada veri toplama amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Netemeyer ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilmiş 4 maddeden oluşan birey-örgüt uyumu ölçeği, Mottaz (1981) tarafından geliştirilmiş 21 maddeden oluşan örgütsel yabancılaşma ölçeği ve Kacmar ve Carlson (1997) tarafından geliştirilmiş 12 maddeden oluşan örgütsel politika algısı ölçeği çalışmada kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 21 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde; birey-örgüt uyumu ile örgütsel yabancılaşma arasında pozitif yönlü ilişki söz konusudur. Buna karşın, örgütsel politikanın, birey-örgüt uyumu ve örgütsel yabancılaşma üzerinde negatif etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Yine örgütsel politikanın, birey-örgüt uyumu ve örgütsel yabancılaşma ilişkisinde düzenleyici etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, bu araştırmada, bazı kısıtlılıklar bulunmakla birlikte gelecek benzer konularda yapılacak araştırmalara ilişkin bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether organizational politics has a moderating effect on the relationship between organizational alienation and person- organization fit or not. The study sample consists academicians from the state universities in Turkey (n=552). In this study, questionnaire method was used for data collection. Person-organization fit scale consisting of 4 items developed by Netemeyer et al. (1997), the organizational alienation scale consisting of 21 items developed by Mottaz (1981), and the organizational policy perception scale consisting of 12 items developed by Kacmar and Carlson (1997) were used in the study. The collected data was analyzed by IBM SPSS Statistics v21.0. According to the results of these analyses, there is a positive relationship between organizational alienation and person-organization fit. On the contrary, organizational politics has a negative effect on both person-organization fit and organizational alienation. Moreover, organizational politics does not have a moderating effect on the relationship between organizational alienation and person-organization fit. Finally, there are some suggestions to the academicians for future studies on the same/similar subject in addition to some limitations in this study.