Örgütsel politika algısı ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide algılanan mağduriyetin düzenleyici rolü
The moderating role of perceived victimization in the relationship between perceived organizational politics and organizational identification
- Tez No: 557286
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel politika algısı ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkide algılanan mağduriyetin düzenleyici rolü oynayıp oynamadığını analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini 2018 Aralık ayı içerisinde Nevşehir ilinde faaliyet gösteren turizm işletme belgeli otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır (n=390). Çalışmada veri toplama amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Örgütsel politika algısı ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide algılanan mağduriyetin düzenleyici etkisini ortaya çıkarmak için elde edilen veriler düzenleyici (moderatör) değişkenli regresyon analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, örgütsel politika algısı ile örgütsel özdeşleşme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte algılanan mağduriyet ile örgütsel özdeşleşme arasında da negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, örgütsel politika algısı ile algılanan mağduriyet arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca algılanan mağduriyetin düşük düzeylerde örgütsel politika algısı ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynadığı gözlenmiştir. Son olarak araştırmanın bazı kısıtları olduğuna değinilmiş, otel işletmeleri yöneticilerine ve ayrıca gelecekte benzer konularda araştırma yürütecek araştırmacılara konuya ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived organizational politics and organizational identification and to analyze whether perceived victimization plays a moderating role in the relationship between these two variables. The sample of the study is composed of the employees of the tourism certificated hotels operating in the province of Nevşehir in December 2018 (n = 390). Questionnaire method was used for data collection purposes. The data obtained to determine the relationship between organizational politics perception and organizational identification and the perceived impact of perceived victimization in this relationship were analyzed by regression analysis with moderating variable. According to the findings of the research, it was found that there was a negative relationship between organizational politics perception and organizational identification. However, it was concluded that there was a negative relationship between perceived victimization and organizational identification. On the other hand, there is a positive relationship between perceived organizational politics and victimization. In addition, it was observed that perceived victimization played a moderating role in the relationship between organizational politics perception and organizational identification. Finally, it was mentioned that the study had some limitations, and some suggestions were made to the hotel managers and also to the researchers who will conduct research on similar subjects in the future.