Enterococcus feacalis'in kök kanallarından uzaklaştırılmasında üç farklı irrigan aktivasyon yönteminin etkinliği
The effectiveness of three different irrigant activation methods in removal of enterococcus feacalis from root canals
- Tez No: 557304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR GENÇ ŞEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kanal içi Enterococcus faecalis'in (E faecalis) azaltılmasında, geleneksel iğne irrigasyonu ve üç farklı irrigan aktivasyon yöntemiyle yapılan final irrigasyonların karşılaştırılmasıdır. Çekilmiş küçük azı dişlerinin kök kanalları döner enstrümanlar kullanılarak hazırlandı. Biyomekanik şekillendirme esnasında, her eğe değişiminden sonra sodyum hipoklorit (NaOCl) ile irrigasyon yapıldı. Etilendiamintetraasetik asit (EDTA) ve NaOCl'nin ardışık kullanımıyla smear tabakanın uzaklaştırıldı. Kök kanal preparasyonunun tamamlanmasını takiben, kök kanalları E faecalis ile kontamine edildi ve üç hafta süreyle inkübasyona bırakıldı. Örnekler, uygulanacak son yıkama işlemine göre, herbirinde 15'er diş olacak şekilde rastgele 4 deney grubuna ayrıldı: 1. grup, iğne ile geleneksel irrigasyon; 2. grup, pasif ultrasonik irrigasyon (PUI); 3. grup, XP-endo Finisher aktivasyon; 4. grup, lazerle aktive irrigasyon (LAI).Total irrigasyon süresi ve kullanılan irrigan hacmi tüm gruplarda sabit tutuldu. Final irrigasyon işlemlerinden önce ve sonra alınan bakteri örnekleri kültüre edildi, koloni sayımı yapıldı ve azalma yüzdeleri hesaplandı. İstatistiksel değerlendirmeler için Kruskal-Wallis ve Dunnet testleri kullanıldı. Bulgular, tüm gruplarda bakteri oranlarında istatistiksel olarak oldukça önemli bir azalma olduğunu gösterdi. Tüm aktivasyon yöntemleri geleneksel iğne irrigasyonuna göre istatistiksel olarak daha etkili bulundu. LAI, daha çok negatif örnekle sonuçlanmasına rağmen PUI ile arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. LAI, XP-endo Finisher'a göre de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha etkili bulunurken, PUI ve XP-endo Finisher arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamadı. Bu çalışma koşullarında, E. feacalis kolonileri üzerinde en yüksek azaltma etkisini LAI ve PUI grupları gösterdi. LAI'nin daha çok sayıda negatif örnekle sonuçlanmış olması göz önüne alındığında, bu yöntem kök kanal dezenfeksiyonunun geliştirilmesinde bir alternatif olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to compare the intracanal Enterococcus faecalis (E. Faecalis) reduction promoted by final irrigation using conventional needle irrigation and three different irrigant activation method. Root canals of extracted premolar teeth were instrumented with rotary instruments in a crown-down manner. Sodium hypochlorite (NaOCl) was used for irrigation at each file change during the biomechanical shaping procedures. The smear layer was removed by consecutive use of ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) and NaOCl. Following the completion of root canal preparation, root canals were contaminated with E. faecalis and incubated for three weeks. Specimens were randomly allocated to 4 experimental groups of 15 teeth each, according to the final irrigation method to be used: group 1, conventional irrigation with needle; group 2, passive ultrasonic irrigation (PUI); group 3, activation with XP-Endofinisher; and group 4, laser activated irrigation (LAI). The overall irrigation time and total irrigant volume used were kept constant for the groups. Bacterial samples were taken before and after final irrigation procedures were cultured, the colony-forming units were counted, and reduction percentages were calculated. Kruskal-Wallis and Dunnet tests were used for statistical analysis. Results showed that the reduction in the rate of the bacterial count was highly significant for all groups. All irrigant activation methods were significantly more effective than the conventional needle irrigation group. Although LAI group generated more negative samples, there was no statistically significant difference between LAI and PUI. LAI was significantly more effective than XP-Endofinisher, whereas PUI and XP-Endofinisher was statistically similar. Under the conditions of this study, final irrigation with LAI and PUI showed the best reductive effect on E. faecalis colonies. Considering that LAI group had more negative samples in the count, it may be an alternative to enhance root canal disinfection.