Kent makroformu ve kentiçi ulaşım etkileşimi:Isparta örneği
Urban macroform and urban transport interaction:The case of Isparta
  1. Tez No: 557311
  2. Yazar: SONGÜL NARYAPRAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kentler, sosyal, ekonomik ve fiziksel dinamiklerin bir araya geldiği, karmaşık ve insan faktörü ile gelişen devingen organizmalardır. Günümüzde kenti çözümlemek, gelişmelerin dinamiklerini ve bunları etkileyen faktörleri açıklamak amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Kentin karmaşık yapısının çözümlenmesi için kentin farklı özellikleri ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bunlardan ilki“tarihsel gelişim”dinamikleri, bir diğeri ise kentin çözümlenmeyi bekleyen ve kendi içinde çeşitli katmanlardan oluşan“fiziksel yapısıdır”. Fiziksel yapı, arazi kullanımı başlığı altında sınırlar ve büyüklük, fonksiyon alanları ve ulaşım yüzeyleri olarak daha alt gruplara ayrılır. Kent makroformu ve ulaşım arasındaki etkileşime odaklanan bu tez çalışmasında, Isparta kent makroformunun gelişimi, kentin tarihi ve güncel haritaları üzerinden, ulaşım ve makroform gelişiminin etkileşimi incelenmiştir. Bu tez kapsamında kent makroformu ve ulaşım etkileşimi, kavramsal ve tarihsel açıdan karşılaştırmalı bir yöntemle araştırılmıştır. Bu çalışma ile ileride yapılacak çalışmalar için bir yöntem denemesi ve bir temel oluşturulmaktadır. Isparta'nın tarihsel gelişimini fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutları ile değerlendiren bu çalışma ile makroformun değişiminin birbiriyle ilişkili etkenler ve karmaşık süreçlerle oluştuğu, ulaşımın kent için yönlendirici ve önemli olmakla birlikte zaman ve mekânda etki gücü değişen diğer faktörlerle birlikte makroformu oluşturduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities where social, economic and physical dynamics come together are complex and dynamic organisms developing with human factors. Nowadays, many studies have realized to analyze urban dynamics and underlying factors. As complex structures cities are analyzed by components. The first is“historical development”with its dynamics and influencing factors while 'physical structure" of the city is another major layer consisting of many layers in itself, that expected to be analyzed. Physical structure including land use is divided into sub-groups as boundaries and size, function areas and transportation surfaces under the heading. In this thesis focusing on the interaction between macroform and transportation, development of Isparta settlement macroform analized utilizing historic and current maps of the city. Within the scope of this thesis, city macroform and transportation interaction is analyized in a conceptual framework and historical approach. The study aims to define results with a holistic perspective and to create a base and a methodical experiment for future studies. The study evaluating physical, social and economic aspects of the historical development of Isparta urban macroform found that the change of macroform has resulted from interrelated factors and complex processes and transportation has been an influencing and important factor but with all other factors all with varying strenght in time and geography.